Měsíc k duhu. Vláda prodloužila lhůtu pro daňová přiznání a schválila nové kompenzační programy

Alena Schillerová, ministryně financí

Alena Schillerová, ministryně financí Zdroj: ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš
2
Fotogalerie

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vláda dnes také schválila dva nové kompenzační programy pro podnikatele. 

Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. Úřady tehdy přijímaly přiznání bez sankce až do 18. srpna. Finanční správa celkem za rok 2019 evidovala zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 tisíc od firem.

Letos do pondělka 1. března lidé a firmy odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Další průběžná data bude mít správa v úterý.

Posunutí termínu spočívá ve faktickém odpuštění sankcí za neodevzdání přiznání a zaplacení daně do původních termínů. V případě, že poplatník podá daňové přiznání a zaplatí daň po prodloužených lhůtách, může mu správa pokutu vypočíst už od 1. dubna, resp. 3. května.

„Posunutí termínu podání daňových přiznání v papírové podobě je určitě velkou úlevou pro živnostníky, kteří vedou i celou daňovou agendu jen na papíře. Mnozí z nich se kvůli protiepidemickým opatřením, třeba karanténě, nedostanou za svými účetními, aby jim předali svou 'krabici od bot', jak se obvykle s nadsázkou říká. Mnozí nepoužívají ke komunikaci ani e-maily, natož aby dokázali podat přiznání elektronicky,“ uvedla vedoucí daňového týmu poradenské skupiny Apogeo Jaroslava Hanková.

Dva nové kompenzační programy

Vláda také schválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na zaměstnance. Podnikatelé ho budou moci získat zpětně od 11. ledna. Ve druhém programu budou mít podnikatelé, kterým klesly meziročně tržby alespoň o 50 procent, nárok na náhradu 60 procent z nákladů, zpětně od 1. ledna. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to napsal na twitteru.

Nové programy nahradí dosavadní specifické dotační tituly jako COVID ubytování, COVID nájemné nebo COVID sport. Fungovat budou zároveň s programem Antivirus na podporu zaměstnanosti a kompenzačním bonusem pro živnostníky, ve kterém vláda podporu z 500 korun zvýšila na 1000 korun denně.

Inspirací pro program COVID 2021, kterým stát přispívá na zaměstnance, je podpůrný titul COVID gastro uzavřené provozovny. Podnikatelé, kterým vláda protiepidemickými opatřeními zakázala nebo omezila činnost a tržby jim v posledním čtvrtletí loňského roku klesly meziročně alespoň o 30 procent, v něm mohou získat 400 korun na zaměstnance či spolupracující osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za každý den uzavření. Příjem žádostí do programu končí 15. března.

Program COVID 2021 bude platit pro všechny podniky s minimálním propadem tržeb o 50 procent, nejen uzavřené. Vláda podle Havlíčka také zvýhodnila malé zaměstnavatele. „Pokud má někdo do třech zaměstnanců, minimální částka bude vždy 1500 korun,“ řekl Havlíček. Program budou podnikatelé moci kombinovat s Antivirem.

Profesní organizace ale podle Havlíčka žádaly ještě alternativní program, který by zohledňoval propad tržeb. Vláda proto schválila i dotační titul COVID Nepokryté náklady. „Firma prokáže svoje náklady za daný měsíc, od toho se odečtou programy, které čerpala. V tomto případě jediný, který bude možný, je program Antivirus, a z toho zbytku dostane firma 60 procent,“ uvedl Havlíček. Souběžné čerpání tedy nebude možné s kompenzačním bonusem. Maximální výše dotace bude 40 milionů korun.

Dopad nových programů na státní rozpočet lze podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) v tuto chvíli velmi těžko odhadnout. „Ve VPS (Všeobecná pokladní správa) my v podstatě na tento typ programů jsme počítali zhruba s asi 12 miliardami, ale samozřejmě dalších pět miliard bylo dáno na doběhnutí těch dalších programů,“ uvedla. Doplnila, že některé programy ještě neskončily, a není tak jasné, zda se vyčleněná podpora plně vyčerpá.

Momentálně je otevřený příjem žádostí kromě zmíněného COVID gastro do COVID nájemné, COVID Sport III lyžařská střediska, COVID kultura nebo COVID ubytování. Na spuštění teprve čekají dříve schválené dotační tituly pro kongresy a veletrhy, a pro velké cestovní kanceláře.