Metnar odstavil šéfa civilní rozvědky, Babišovi měly vadit jeho vazby na ČSSD | E15.cz

Inspirativní rozhovory

Inspirativní rozhovory Vstoupit do speciálu

Metnar odstavil šéfa civilní rozvědky, Babišovi měly vadit jeho vazby na ČSSD

Metnar odstavil šéfa civilní rozvědky, Babišovi měly vadit jeho vazby na ČSSD
Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO)
• 
ZDROJ: Jakub Poláček / Paparazzi

Pavel Otto

Ředitel tajné služby Jiří Šašek měl vadit premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) kvůli vazbám na ČSSD. Část stran chce svolat mimořádnou schůzi poslanců.

Vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny dál porušuje nepsaná ústavní pravidla prováděním zásadních personálních kroků. Navíc v citlivé oblasti bezpečnostních složek.

Po premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) vynucené rezignaci šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína postavil ministr vnitra Lubomír Metnar (nestraník) mimo službu ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Jiřího Šaška. Důvodem jsou údajná pochybení při zakázkách. Tajnou službu působící v zahraničí má dočasně řídit Šaškův náměstek Radek Musílek v únoru dosazený Babišem.

Podle Metnara vznikla škoda velkého rozsahu, kterou však neupřesnil. „Docházelo k schvalování nákupu majetku za nepřiměřenou cenu či uzavírání smluv o nákupu bez potřebného oprávnění,“ řekl.

Šéf rozvědky Šašek byl zproštěn výkonu služby. Metnar: Musel jsem konat

Porušování vnitřních předpisů odhalil Metnarem iniciovaný audit hospodaření, o němž jako první v březnu psaly noviny z Babišova svěřenského fondu. ÚZSI na sebe podala trestní oznámení a státní zástupce následně zahájil trestní řízení. Vzhledem k tomu, že služba má vlastní kontrolory a policejní orgán, které podléhají jejímu řediteli, nemůže být Šašek podle Metnara ve funkci.

V bezpečnostní komunitě se už delší dobu hovoří o tom, že rozvědka spadající pod ministerstvo vnitra byla Babišovi trnem v oku kvůli tomu, že v minulé vládě řídil rezort Milan Chovanec (ČSSD). Právě za něj byl Šašek v roce 2014 jmenován. Babiš má službu podezírat z toho, že ho na Chovancův pokyn sledovala a podílela na twitterovém účtu Julius Šuman, který šéfa ANO kompromitoval.

Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR

Kvůli odstavení Šaška a také odchodu ředitele pražské policie Miloše Trojánka, který se veřejně zastával vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo a ve středu požádal o přeložení, chtějí Piráti, lidovci či TOP 09 svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.

Podle lídra Pirátů Ivana Bartoše se zvyšuje kadence zvláštních personálních změn. „ANO jede čistky nehledě na to, že jedná o vládě s ČSSD,“ řekl.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek poznamenal, že zatímco podezření ředitele rozvědky je důvodem jeho postavení mimo službu, u premiéra stejné vlády je obvinění „účelovka a kampaň“. „Nikdo se nemůže divit, že to nebudí důvěru,“ podotkl.

Personální změny v bezpečnostních složkách

GIBS

V únoru se premiér v demisi Andrej Babiš sešel se šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalem Murínem a údajně mu řekl, že když odejde, bude to „bez skandálu“. Murín se vzepřel a Babiš ho začal s podporou nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení. Navíc poslal do GIBS kontrolu ministerstva financí. Po několikatýdenních sporech skončil Murín v nemocnici a minulý měsíc rezignoval. Spekuluje se o tom, že Babiš chce přes inspekci ovlivňovat vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.

Pražská kriminální policie

Ve středu požádal o přeložení na Vysočinu ředitel pražské policie Miloš Trojánek, který se veřejně a opakovaně zastal vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila. „Pražská policie byla a je apolitická a řídí se výhradně zákony této země,“ napsal mimo jiné v jednom prohlášení. Udělal to po slovních útocích Andreje Babiše, který mnohokrát zpochybnil Nevtípilovu práci a mimo jiné ho nařkl z napojení na mafii. Trojánek své středeční rozhodnutí nekomentoval. 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!