Ministr Pospíšil trestá státní zástupce kvůli Mostecké uhelné | E15.cz

Ministr Pospíšil trestá státní zástupce kvůli Mostecké uhelné

Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Miliardová kauza Mostecké uhelné společnosti má další dějství. Ministr spravedlnosti podá kárné žaloby na čtyři státní zástupce. Všichni čtyři budou zatím postaveni mimo službu.

Švýcarští vyšetřovatelé zablokovali v přepočtu přes 12 miliard korun. České republiky se již od první poloviny roku 2010 dotazovali, zda se hodlá připojit jako poškozená strana s nárokem na náhradu škody. Švýcaři totiž tvrdí, že Česko v souvislosti s obchody s akciemi Mostecké uhelné společnosti přišlo o miliardy. Na dotazy však za Česko až do nedávné doby nikdo nereagoval.

Trest za nečinnost

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) proto nyní podá kárné žaloby na čtyři státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze kvůli postupu při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Je mezi nimi i bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula a náměstek VSZ Libor Grygárek. Kárné žalobě čelí také Ladislav Letko, který byl ve věci činným státním zástupcem, a Marcela Kratochvílová, která již byla v souvislosti s kauzou sesazena z vedení odboru závažné hospodářské kriminality. Všichni čtyři budou zároveň od chvíle, kdy jim bude rozhodnutí doručeno, dočasně postaveni mimo službu.

Ať ministr prověří i další žalobce

Vlastimil Rampula a další dva žalobci okamžitě podali ministru spravedlnosti podnět, aby přezkoumal odpovědnost i dalších „zainteresovaných“ státních zástupců za možná pochybení v případu Mostecké uhelné společnosti (MUS). V žádné kauze nelze postupovat selektivně jen vůči vybraným lidem, stojí v dokumentu, který ČTK zaslali Rampula, náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek a Ladislav Letko.

„Nejpozději v pondělí budou návrhy na kárné žaloby odeslány,“ řekl Pospíšil. Letko byl v případu dozorový státní zástupce, Pospíšil ho proto viní z nečinnosti. Ostatní ministr viní z toho, že ho jako jeho nadřízení nedostatečně kontrolovali. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zaslal Pospíšilovi podnět k podání kárných žalob ve středu.

„Po jeho vyhodnocení a porovnání se záznamem o vnitřním dohledu, provedeném pověřeným vrchním státním zástupcem Stanislavem Mečlem, zaslal dne 4. ledna 2012 ministru spravedlnosti podnět k podání návrhů na zahájení kárného řízení proti některým státním zástupcům Vrchního státního zastupitelství Praha činným při vyřizování žádostí švýcarských justičních orgánů o právní pomoc ve věci Mostecké uhelné společnosti,“ sdělila mluvčí NSZ v tiskové zprávě.

Zdržování trvalo rok

Mečl již dříve k závěrům vnitřního dohledu uvedl, že odhalil především bezdůvodné mnohaměsíční průtahy při vyřizování žádostí Švýcarska o právní pomoc, více než roční prodlevu při vyřizování podnětu k připojení České republiky s nárokem na náhradu škody v trestním řízení ve Švýcarsku, roční zpoždění při vyřizování podnětu k provedení prohlídek jiných prostor a zpochybňování závěrů švýcarských úřadů.

Česká policie se kauzou MUS zabývá dlouhá léta, žádné obvinění však dosud nepadlo. Švýcaři otevřeli vyšetřování souvislostí obchodů s akciemi MUS v roce 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Švýcarská prokuratura případ předala soudu loni v říjnu. Významná část majetku MUS byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a zde „vyprána“. Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa nebo podvod.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video