MOL napumpuje do státních rezerv naftu za 230 milionů
Maďarská ropná společnost MOL, která provozuje čerpací stanice také v Česku, dodá do tuzemských státních rezerv naftu za skoro 230 milionů korun bez DPH, uvedla mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Edita Pechalová. Firma MOL vyhrála veřejný tendr, který SSHR vypsala. Podle mluvčí společnost státu celkem dodá 20 milionů litrů motorové nafty pro arktické nebo extrémně zimní klima.
"Smlouva je uzavřena na dva roky s tím, že cena zakázky se bude nepatrně měnit, a to v závislosti na kurzu amerického dolaru. Nafta je určena do dlouhodobého uložení a nesmí být starší 60 dnů ode dne výroby. Musí být dodána bez obsahu biosložek," uvedla Pechalová.
SSHR na začátku dubna oznámila, že Česko přestalo plnit evropskou směrnici o výši nouzových zásob ropy a ropných produktů, když má zásoby na 87 dní. Evropská unie požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby těchto produktů minimálně na 90 dní.
Správa odůvodňuje pokles zásob rostoucí ekonomikou a zvýšením dovozu benzinu do ČR. Aktuální nákup podle Pechalové tuto statistiku mírně vylepší, nad požadovanou hodnotu se ale Česká republika podle ní stále nedostane.
Předseda SSHR Pavel Švagr dodal, že proto, aby Česko směrnici znovu splňovalo, potřebuje od vlády více peněz. SSHR do zásob počítá i zhruba dvoudenní zásobu nafty, kterou ČR postupně převáží zpět ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu.
Švagr upozorňoval na tenčící se zásoby ropných produktů několikrát. Loni v srpnu řekl, že od začátku roku 2016 klesly zásoby těchto komodit v ČR z 95 na 91 dnů. Ministerstvo financí tehdy uvedlo, že žádá po SSHR přípravu střednědobé koncepce skladby nouzových zásob ropy a ropných produktů.
SSHR schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů jako jsou záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.