Nečas: Pokud jsou Ištvan a Bajger čestní muži, měli by rezignovat | E15.cz

Nečas: Pokud jsou Ištvan a Bajger čestní muži, měli by rezignovat

Nečas: Pokud jsou Ištvan a Bajger čestní muži, měli by rezignovat
Petr Nečas
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
vag

Aktuální rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle něhož politické dohody učiněné poslanci v době mandátu nelze trestat, okamžitě spustilo vlnu reakcí z celé politické scény. Nejostřeji se do žalobců pustil expremiér Petr Nečas, který vyzval olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana k rezignaci. Naopak podle ČSSD se nic nemění a v případu „trafik“ třem exposlancům ODS šlo o politickou korupci.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu jednoznačně potvrzují má páteční slova, že se ze strany státního zastupitelství jedná o svévoli a vykonstruovaný proces,“ řekl Nečas. Podle něj by po úterním výroku Nejvyššího soudu měla být kauza údajného podplácení tří exposlanců ODS okamžitě odebrána Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. To prý není ve věci schopné postupovat objektivně.

Zároveň by dle Nečase ministryně spravedlnosti Marie Benešová měla okamžitě podat návrh na kárné řízení s olomouckými státními zástupci Ivem Ištvanem a Rostislavem Bajgerem. „Osobně si myslím, že jsou-li pan Ištvan a pan Bajger čestní muži, okamžitě rezignují na své funkce,“ dodal Nečas.

Servítky si tradičně nebere ani bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který v případu také vypovídal. Prý nikdy nepochyboval o tom, že exposlanci za své jednání nemohou být stíháni. „Mělo by to znamenat, že to nesmí být zameteno pod koberec, pokud byli výrazně poškozeni a na své svobodě omezováni lidé, kteří nesmějí být stíháni. A myslím, že u těchto dvou jmen to neskončí, tak někdo za tuto zvůli musí nést odpovědnost,“ dodal v první reakci Kalousek.

Naopak šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc se domnívá, že trestná činnost se velmi pravděpodobně odehrávala. „Jenom ti poslanci, kteří se jí dopouštěli, nebudou za to s ohledem na absolutní imunitu postižitelní. To nic nemění na tom, že se jednalo o politickou korupci, a nic to nemění na tom, že z těchto důvodů měla dávno odejít vláda Petra Nečase,“ uvedl Tejc.

Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa rozhodnutí soudu překvapilo především rychlostí. „Nejvíc mě na tom překvapuje nikoliv to rozhodnutí, ale ta rychlost, protože jiní tady jsou ve vazbě déle než předpokládá trestní řád a jiní jsou rozhodnuti v termínech, které by mi byly sympatické pro všechny,“ řekl ČTK. Současnou politickou situaci to podle něj neovlivní.

Bohumil Doležal: Poslanci by Nečase vydávat neměli

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!