Nečas: S Bémem povedu vážný rozhovor | E15.cz

Nečas: S Bémem povedu vážný rozhovor

Pavel Bém
Pavel Bém
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obsah zveřejněných odposlechů telefonátů exprimátora Pavla Béma (ODS) s podnikatelem Romanem Janouškem je závažný a bude důvodem k vážnému rozhovoru s Bémem, myslí si premiér a předseda ODS Petr Nečas. Zdůraznil ale, že nahrávky se týkají událostí před jeho nástupem do čela ODS. Kauzu prý zhodnotí až poté, co k ní bude známo více informací.

Deník Dnes už druhý den zveřejňuje úryvky z odposlechů telefonátů z roku 2007 mezi Bémem a vlivným podnikatelem Janouškem. Pokud jsou autentické, pak potvrzují dlouhodobé náznaky politiků i médií, že právě Janoušek do rozhodování magistrátu a dění v hlavním městě v zákulisí výrazně promlouval.

„Chci to samozřejmě celkově vyhodnotit, všechny poznatky, které postupně, s prominutím, vylezou. Budu chtít o tom určitě mluvit s Pavlem Bémem. Tuto situaci považuji za vážnou a určitě budeme mít velmi vážný rozhovor,“ řekl Nečas. Kauzou se bude zabývat, nehodlá ale prý „naskakovat na jednotlivé díly seriálu Dnes“.

„Já ty věci nechci podceňovat, jsou závažné, já je považuji za závažné, chci ale zdůraznit, že jsou to věci, které byly v minulosti. Od té doby co jsem se stal lídrem a předsedou ODS, pan Pavel Bém odcházel ze svých funkcí,“ uvedl Nečas.

Premiér už ve středu řekl, že údajný únik odposlechů, které podle Dnes získala bezpečnostní agentura ABL, je závažná informace a je třeba ji vyšetřit kvůli porušení zákona. Uvedl ale, že není nutné se od Béma více distancovat, protože po jeho nástupu opustil všechny důležité funkce v Praze a nyní je jen řadovým poslancem.

Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil dnes novinářům řekl, že předpokládá, že se záležitostí bude příští týden zabývat stranické grémium. „Takováto věc určitě nepřispívá pověsti ODS, objektivně poškozuje pověst ODS,“ uvedl Pospíšil. Okolnosti úniků odposlechů telefonátů a případně i jejich obsah by se podle něho měly vyšetřit.

Podle Dnes odposlechy s povolením soudu pořídila BIS, o dva roky později je ale údajně získala bezpečnostní agentura ABL, kterou v té době vedl nynější předseda poslanců VV Vít Bárta. Podle deníku nahrávky unikly ze svazku BIS, tajná služba to však popřela. Podle deníku BIS v roce 2007 mapovala aktivity všech rozhodujících lobbistů v zemi. Tehdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek ČTK řekl, že žádné takové zprávy k dispozici neměl a „vláda podobné zadání nedala“.

„To není žádné novum, kdo to chtěl vědět v Praze, tak to ví,“ komentoval dnes nahrávky šéf pražské TOP 09 a poslanec František Laudát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.