Nečas: Volební neúspěch ODS by se neměl opakovat | E15.cz

Nečas: Volební neúspěch ODS by se neměl opakovat

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Výsledek ODS v senátních volbách je neúspěchem. ODS ho musí analyzovat a udělat vše pro to, aby se neopakoval. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Nečas (ODS). Voličům poděkoval za to, že ve druhém kole senátních voleb ve většině okrsků zabránili vítězství komunistického kandidáta. Opoziční ČSSD naopak Nečas poblahopřál k vítězství ve volbách.

„Standardní volební výsledek ODS v senátních volbách je sedm až deset křesel. To, co je nad tento počet, bývá považováno za úspěch. To, co je pod tento počet, bývá považováno za neúspěch, čili my jsme dosáhli neúspěšného výsledku. Musíme přijmout s pokorou toto rozhodnutí voličů, analyzovat velmi pečlivě jejich vzkaz, zamyslet se nad příčinami tohoto neúspěchu a udělat vše pro to, abychom tento volební neúspěch odrazili v lepších výsledcích v dalších volbách,“ řekl Nečas.

Letošní senátní volby vyhrála ČSSD ve 13 z 27 obvodů. ODS obhajovala 13 mandátů, ve druhém kole voleb měla ve hře deset kandidátů, zvítězila ale jen ve čtyřech obvodech.

Stejně jako za vše ve straně podle Nečase i za nynější volby nese hlavní odpovědnost vedení strany v čele s ním. „Příčiny tohoto výrazného volebního neúspěchu, především toho minulého týdne, jsou složitější. Kdyby to bylo jen v předsedovi, tak ta situace pro stranu je velmi jednoduchá, prostě vymění předsedu, ale já si myslím, že takhle jednoduchá ta situace není, že je podstatně složitější,“ řekl Nečas.

Nečas upozornil na to, že ODS i ostatní „etablované strany“ se s upadající podporou voličů potýká již delší dobu a nynější volby nejsou izolovaným výsledkem. Zopakoval také, že ODS poškodila rozhádanost jejího poslaneckého klubu. Vláda podle Nečase doplácí paradoxně i na to, že rozhýbala boj s korupcí. „Pracují orgány činné v trestním řízení, tak jak pracovat mají, nehledí na to, na kom pracují. Výsledky tady jsou, ale pak mediálně z toho vzniká větší dojem korupce, protože to konání se stává transparentnější a častější,“ řekl.

Svou představu o tom, jak by ODS měla na prohrané volby reagovat, prý Nečas sdělí volebnímu kongresu ODS. Ten bude za čtrnáct dní rozhodovat o lídrech ODS na další dva roky. Podle Nečase je to právě kongres, který rozhodne o odpovědnosti vedení strany za volby.

Výsledky senátních voleb, po nichž bude mít levice v Senátu poprvé ústavní většinu 49 hlasů, podle Nečase situaci v parlamentu zásadně nezmění. „Většina levice, která je v Senátu, vrací velké množství běžných zákonů zpátky do Poslanecké sněmovny a Sněmovna je musí případně přehlasovat. Ke změně ústavního zákona je nezbytná dohoda mezi vládní koalicí a sociální demokracií. Tato situace byla před dvěma měsíci, tato situace bude i teď,“ řekl Nečas.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.