Nevidím důvod pro rušení sankcí proti Rusku, říká prezidentský kandidát Jiří Drahoš | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Nevidím důvod pro rušení sankcí proti Rusku, říká prezidentský kandidát Jiří Drahoš

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Současný prezident Miloš Zeman se v zahraniční politice často dostává do konfliktu s vládou a ministerstvem zahraničí. Podle kandidáta na post hlavy státu je to špatně. „Prezident republiky by neměl na mezinárodním poli prosazovat jiná stanoviska než vláda České republiky,“ řekl Drahoš E15.cz v krátkém rozhovoru o zahraničněpolitických otázkách.

Zahraniční politikou stále hýbe anexe Krymu. Jaké řešení otázky byste v případě svého zvolení prosazoval? Rušil byste sankce?

Zabrání Krymu Ruskem je porušením základních pravidel mezinárodního soužití. Bylo to právě Rusko (spolu s USA a Velkou Británií), které v devadesátých letech výslovně garantovalo územní celistvost Ukrajiny. Je navíc velmi znepokojivé, že tento akt agrese byl podpořený většinou ruské veřejnosti.

Anexe Krymu byla tedy jasným porušením mezinárodních dohod a sankce logickým důsledkem situace. Nevidím žádný důvod, proč by měly být sankce rušeny. Prezident republiky by neměl na mezinárodním poli prosazovat jiná stanoviska než vláda České republiky.

Nebudu se bavit s Ovčáčkem, není k tomu důvod, řekl Drahoš

Myslíte si, že Česko může být jakýmsi mostem mezi Ruskem a EU?

Otázka „mostu“ je zcela zavádějící – my sami jsme součástí EU. Máme-li být mostem mezi dvěma stranami, museli bychom být někdo třetí, a to my v žádném případě nejsme.

Určitě ale platí, že máme – na rozdíl od mnoha západnějších členů EU – dlouholeté bezprostřední zkušenosti s mentalitou Ruska, nejen kvůli jeho blízkosti, ale také kvůli jeho vlivu na domácí poměry po okupaci v roce 1968. Proto můžeme naopak věrohodně varovat před naivitou, kterou některé síly v západních zemích vůči Rusku projevují.

Přes to všechno, respektive právě proto, že situaci rozumíme lépe, máme zájem na tom, aby Evropa, a tedy i my, měli v budoucnu dobré a pro nás výhodné politické vztahy se stabilním Ruskem. Ale znovu zdůrazňuji, že zahraniční politiku vytváří vláda a ne prezident.

Horáčkovi pomůže v kampani Drábová i Vašáryová

Jaké je podle Vás přijatelné řešení uprchlické krize?

Je zřejmé, že kapacita evropských zemí přijímat uprchlíky a migranty – to jsou mimochodem velmi odlišné kategorie – má své meze. Snaha pomoci těm, kdo skutečně akutně pomoc potřebují, nesmí Evropě „přerůst přes hlavu“. Proto je prvním požadavkem ochrana vnějších hranic EU a důsledná kontrola příchozích, což možná vytvoří napětí s některými státy, ale je třeba toto riziko podstoupit.

Uprchlická krize by ale měla být pro Evropany budíčkem – EU musí mít skutečnou zahraniční a bezpečnostní politiku. To znamená schopnost prosazovat navenek svoje postoje i mocenskými prostředky. Teprve potom bude realistické uvažovat o účinném řešení ve státech, ve kterých má celá krize původ.

Prezidentský kandidát Drahoš k Jiřímu Ovčáčkovi:

Jiří Drahoš k Jiřímu Ovčáčkovi

Podpoří ČSSD Zemana v boji o Hrad? Referendum se odkládá. Do předsednictva se dostal i "kakaový" Kraus

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!