O pěstování marihuany je zájem. Budou ale pacienti platit 300 Kč za gram? | e15.cz

O pěstování marihuany je zájem. Budou ale pacienti platit 300 Kč za gram?

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Tomáš Lemešani

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České firmy si brousí zuby na „zelený byznys“. Stát totiž v nejbliží době vypíše tendr na domácí pěstitele, kteří budou lékárnám dodávat marihuanu pro léčebné účely. Největším problémem však zůstává cena. Gram marihuany na recept totiž podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví přijde pacienty na 300 korun. Tím smysl této částečné legalizace nabírá povážlivé trhliny - většina pacientů si zkrátka legální konopí nebude moci dovolit.

Úprava zákona, která povoluje prodej marihuany v lékárnách, platí od začátku dubna. Již povolený dovoz konopí pro lékárny z Nizozemí však především kvůli vysokým nákladům nikdo nerealizoval, a tak se zatím do Česka nedovezl ani gram legální marihuany. I proto stát plánuje vypsat tendr na domácí pěstitele.

A o tento „zelený byznys“ je už naopak zájem výrazný - hlásí se desítky českých firem. „Státní ústav pro kontrolu léčiv v polovině března zveřejnil předběžné oznámení. V tuto chvíli předpokládáme, že zadávací dokumentace bude zveřejněna do konce dubna,“ říká mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

Marihuana má sloužit jak doplňkové léčivo pro pacienty s chorobami jako rakovina, roztroušená skleróza, či AIDS. Pacient si bude moci koupit až 30 gramů marihuany měsíčně. Pojišťovny však konopné léky nebudou hradit a gram sušiny tak bude mít určenou cenu 300 korun. Tedy vyšší, než je cena u pouličních dealerů, a téměř nesrovnatelná s náklady na „domácí“ pěstování.

Stát však vysokou cenu konopí neřeší a bez dalších argumentů tvrdí, že marihuana v lékárnách splní svůj účel. „Chceme zpřístupnit lidem léčivé konopí, kterým může pomoci zmírnit symptomy jejich onemocnění,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

A firmy se také o odbyt neobávají. Potenciál zákaznické báze je v Čechách velký. „Obrací se na nás tisíce lidí s dotazy týkajícími se konopí. Jen pacientů s roztroušenou sklerózou u nás máme kolem dvaceti tisíc. Další desetitisíce trpí nemocemi, na které rovněž konopí funguje,“ tvrdí Jiří Stabla, zakladatel značky Carun a ředitel Carun Pharmacy.

Pacienti to ale vidí jinak. Tři sta korun za gram je pro ně příliš vysokou cenou. „Aby to mohlo fungovat, musela by být cena za gram minimálně o polovinu nižší,“ je přesvědčen Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů České republiky. Podle Olejára je tak povolení legálního prodeje marihuany na léčebné účely jen prázdným gestem státu. „Tlačili na to aktivisté, tak politici ukázali, že s tím něco dělají. V skutečnosti ale pacienti nebudou mít na marihuanu peníze. Kdo ji potřebuje, bude ji i nadále pěstovat svépomocně, nebo kupovat na ulici,“ varuje Olejár.

Problémem budou cena i recepty

Ke kritice se přidává i Česká společnost AIDS. Sdružení se zabývá zejména sociální pomocí pro lidi nakažené HIV. Finanční situace je u těchto pacientů špatná. „Pacienti s AIDS platí hodně peněz za drahé léky. Určitě si nebudou marihuanu s lékáren kupovat. Nemají na to,“ říká Július Szabó, tajemník České společnosti AIDS

Michala Ruman z občanského sdružení Konopa si ale myslí, že se jistá skupina pacientů, který dají přednost legální cestě, přece jen najde. „Určitě existuje skupina pacientů, kteří nejsou ochotni se vystavovat rizikům černého trhu, nemají možnost pěstovat sami a bude to pro ně i finančně přijatelná volba. Nebude jich ale mnoho,“ říká Ruman. Doplňuje, že hodně důležitá bude i role lékařů. Nemalá část z nich totiž odmítá léčební marihuanu předepisovat.

Firmy se kritiky nebojí a předpokládají, že navzdory problémům zabere samotné prolomení nelegálnosti marihuany. „Když to bude legální a firmy budou investovat do marketingu, bude to mít úspěch,“ předpokládá Kamila Tichá, šéfka marketingu společnosti Phoenix. Firma s konopnými produkty obchodovat plánuje a zaměří se zejména na produkty z marihuany, ne samotnou sušinu. Právě tam vidí trend růstu poptávky.

Finanční profit z byznysu očekává i stát. Sice prodej léčebného konopí nezatíží žíádnou speciální daní, ale i tak bude zkrátka inkasovaz zdaněním zboží, které dosud na trhu nebylo. Odhad, kolik by prodej konpí mohl na daních vynést, ministerstvo zdravotnictví ani resort financí zatím nemají.

Kontroly a dozor

Podmínkou pro zisk státního byznysu je splnění podmínek, týkajících se zejména technického zázemí a bezpečnosti. Možnost firem legálně provozovat profesionální konopnou pěstírnu totiž vzbuzuje obavy z toho, že by podniky mohly část kapacity využívat i pro produkci „podpultové“ marihuany. Ústav pro kontrolu léčiv chce vůči tomu bojovat neohlášenými kontrolami.

Jednou z možností, jak konopí dostat mimo legální výkup, by mohlo být označení marihuany jako nekvalitní. Ta by se podle pravidel měla zlikvidovat. Jen stěží se lze ubránit podezření, že by některé z firem mohly konopí oficiálně zlikvidovat a ve skutečnosti užít k jiným účelům. Kontrola léčiv prý myslí i na to. „V případě, že toto konopí nesplní kvalitativní požadavky, musí jej pěstitel na vlastní náklady zlikvidovat, a to za přítomnosti pracovníka krajského úřadu,“ říká Lucie Šustková.

Jiří Stabla: Snažíme se vyvrátit mýtus konopí jako drogy a navrátit ho zpět lidem

O legální konopí v lékárnách budou mít zájem tisíce lidí a z úniků z legálních pěstíren na nelegální trh není třeba mít obavy, je přesvědčen ředitel firmy Carun Pharmacy a provozovatel eshopu Konopnyshop.cz Jiří Stabla.

Jiří Stabla, CarunAutor: Carun

E15.cz: Kdy vznikla myšlenka vaši firmy začít pěstovat konopí v Čechách?

Zhruba před šesti lety let, než jsem se pustil do podnikání s konopnými výrobky, jsem pracoval u společnosti, která se zabývala doplňky stravy. Už tehdy jsem si všiml, že hodně lidí touží po zdravých přípravcích, které by jim pomohly od nemocí. Postupem času jsem si řekl, proč v tom nezačít podnikat. Viděl jsem, že lidé jsou více nemocní a o alternativní způsoby léčení se zajímají. Tehdy jsme s přítelkyní narazili na konopí a prostudovali si jeho příznivé účinky na lidský organismus. Na trhu chyběl přípravek, který by měl dobré účinky. Uvědomili jsme si, že zde o zdravých účincích konopí není v Česku žádné povědomí, převládala jen negativa. Pustili jsme se tedy do osvěty o jeho farmakologických účincích. Už tehdy vznikla rovněž myšlenka, že pokud se uvolní české zákony, budeme usilovat o pěstování legálního konopí v Česku.

E15.cz: Jak jste zmonitoroval trh? Kolik nemocných lidí by o léčbu konopnými doplňky mělo zájem?

Nemohu říci konkrétní číslo. Každopádně jsou jich tisíce. Každodenně se mně či mých kolegů z Konopných lékáren dotazují nemocní lidé, kdy už bude k dostání v lékárnách. Situaci denně monitorují desítky našich pracovníků v terénu. Poptávka tedy je. Obdobně jako v Izraeli, kde se zatím legálně léčí kolem třinácti tisíc lidí a dalších 40 až 100 tisíc lidí čeká na schválení legální léčby konopím. Další desítky tisíc lidí skrytě čekají. Na druhou stranu jsme národ, který se příliš nerve o svá práva, a tudíž jich mnoho vyčkává, jak se situace vyvine. Z důvodu, že konopí stále v lékárnách není, věřím intuici skloubenou se zkušenostmi.

E15.cz: Ministerstvo zdravotnictví neuvolňuje jen prodej sušiny, ale taký výrobků z konopí. Co všechno se bude prodávat?

Půjde o extrakt z konopí, cigarety, sušinu z odrůd indického konopí s vysokým podílem THC a dalších léčivých kanabinoidů, včetně často skloňovaného kanabidiolu. Mohu říci, že jsme se inspirovali v Izraeli, respektive půjdeme jen cestou, u které víme, že skutečně funguje. Je zbytečné vymýšlet něco, co už je dávno vymyšleno.

E15.cz: Speciální výroba si vyžaduje speciální znalosti. Kde budete hledat lidi do výroby?

Pokud se bavíme o konopí pro lékařské účely, tedy o pěstování vysokopotentních odrůd konopí indického a setého, doposud ho lidé pěstovali ilegálně. Včetně mnoho nemocných, na které stát na ně pohlíží jako na zločince. Dělají to však ve velmi malém množství například pro výrobu mastí, tudíž nemají zkušenosti s velkovýrobou. Legální pěstování konopí pro lékařské účely pod dohledem státu je navíc věc pro nás naprosto nová a nevídaná. I když jsou u nás jistě výborní botanici, pokud vzniknou nová místa, pěstírny pod dohledem, myslím, že v nich budou jiní fundovaní lidé, než z řad těch, kteří se nyní výrobou konopí zabývají načerno.

E15.cz: Vaše společnost se chce „školit“ v Izraeli. Jak jste se ke spolupráci dostali?

Jednání stále probíhají. Zavázali jsme se mlčenlivostí, a tudíž mohu jen říci, že know-how není přímo zaškolení, ale jen způsob, cesta, jak bychom mohli konopí pěstovat a zaručit veškerou bezpečnost v Česku. Věříme však, že se nám spolupráce povede.

Proč Izrael? Země má vše připraveno - tradici v legální léčbě konopím, dlouholeté zkušenosti s výzkumem, distribucí, ale také ochranou před zneužitím. I v Izraeli probíhá válka argumentů a emocí, kdy bylo potřeba vysvětlovat, že konopí není droga, ale lék. Země je daleko před Holandskem. Izrael je dokonalý příklad země, která má technologie, které i naší vládě mohou poskytnout jistotu, že se neztratí ani gram konopí. Vše je pod kontrolou, která tady zatím chybí, a to i včetně zaškolení lékařů.

E15.cz: Co očekáváte od uvolnění pěstitelského zákonu v Čechách?

Část obyvatel si bude moci ulevit, konečně bude dokončena legalizace k léčebným účelům. Nejde však tolik o to, za kolik bude možné konopí sehnat, ale aby se to už konečně dostalo do lékáren. Důležité je dostat konopí k lidem. To je první krok. Pacienti s roztroušenou sklerózou, revmatismem a mnoho dalších si budou moci konopí legálně pořídit.

Jiří Stabla, CarunAutor: Carun

E15.cz: Někteří odborníci mluví o chybách v zákoně. Třeba o nastavení příliš vysoké ceny. Má úprava zákona slabiny?

Ve vyhláškách o léčbě konopí se stále ukazuje řada překážek, a tím se potřebná pomoc oddaluje. Konopí má být pouze na elektronický recept a na jeden recept by mohl lékař napsat jen množství na jednoměsíční léčbu. Nad prodejem bude přísná kontrola. Povolených 30 gramů marihuany přitom nebude řadě pacientů stačit a cena až 300 korun za gram pro ně bude nesmírně vysoká. Pacient zaplatí kolem devíti tisíc korun, a ani to jim nemusí stačit. Dostupnost léčby závisí na tom, zdali ji uznají lékaři. Ti bohužel příliš o konopí nevědí. Raději sáhnou po běžných farmaceutikách.

E15.cz: V zahraničí je pěstování konopí lukrativním byznysem. Čekáte, že se mu bude dařit i v Česku?

Nezastíráme z obchodního hlediska, že byznys s léčebným konopím může být v řádu milionů korun, jak tomu ukazuje například uvolnění v USA. O tom, jakých rozměrů to může dosáhnout, osobně svědčí země, jako je Kanada či USA, které jsou v pěstování a prodeji léčebné marihuany rovněž dále. Společnosti dodávají na trh desítky tisíc kilogramů konopí. Tržby se pohybují ve stovkách milionů dolarů ročně. Konopný průmysl je aktuálně jedním z nejrychleji rostoucích odvětví v USA.

E15.cz: Jaké jsou vaše cíle? Jaké objemy byste chtěli pěstovat a jakých obratů dosáhnout?

V první řadě nyní samozřejmě chceme, aby se vše podařilo, ztvrdili jsme spolupráci a získali pěstitelskou licenci. Potom se můžeme bavit o dalších dlouhodobějších cílech. Chceme uspokojit plány investorů, kteří do toho jdou, stejně jako my, se srdcem. Čísla je samozřejmě zajímají, ale ne až tak markantně. Na uvolnění konopí do lékáren čekají tisíce lidí a nejdůležitější nyní je vůbec začít.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video