O Rusnokově vládě poslanci rozhodnou za týden | E15.cz

O Rusnokově vládě poslanci rozhodnou za týden

O Rusnokově vládě poslanci rozhodnou za týden
Premiér Jiří Rusnok po jedné z návštěv u prezidenta Miloše Zemana
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Poslanci budou jednat o důvěře vládě Jiřího Rusnoka na schůzi, která začne ve středu 7. srpna. O svolání schůze dnes rozhodl sněmovní organizační výbor. Vyslovení důvěry bude prvním bodem programu. Prezident Miloš Zeman Rusnokovu úřednickou vládu jmenoval 10. července a od té doby jí začala běžet lhůta 30 dní, dokdy musí předstoupit před Sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry. Zda ji získá, není jisté.

Rusnok dnes řekl, že žádost o svolání schůze k hlasování o důvěře odešle vláda do Sněmovny až v pátek poté, co schválí své programové prohlášení. Podle předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové ale Sněmovna nemohla čekat na to, až jí vláda žádost pošle, a musí splnit zákonem dané termíny.

Zda vláda důvěru získá, není dosud jisté. ODS a TOP 09 budou podle svých zástupců určitě hlasovat proti, ČSSD a KSČM budou o postoji k vládě teprve jednat. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má za to, že úřednická vláda důvěru nedostane. Sociální demokraty chce přesvědčovat o svém postoji vůči vládě, ale s čím konkrétně chce před členy ČSSD předstoupit, dnes neřekl. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik připustil, že komunisté se možná rozhodnou až těsně před hlasováním. Opoziční VV se chtějí rozhodnout až po jednání svého klubu, kam by měl přijít i Rusnok.

Němcová tvrdí, že koalice má stále svých 101 podpisů pro podporu vlády složené z bývalých koaličních stran. V jejím čele má stanout právě ona. Podpisy daly koaliční strany v červnu dohromady proto, aby přesvědčily prezidenta Miloše Zemana, že mají dost hlasů pro podporu nové vlády v čele s Němcovou. Zeman však dal místo toho přednost Rusnokovi a jím sestavené úřednické vládě.

Němcová by jako premiérka mohla dostat šanci, pokud Rusnokova vláda důvěru nezíská. V takovém případě by podle ústavy musel prezident znovu jmenovat premiéra. Pokud by ani takováto vláda nezískala důvěru, při třetím pokusu by prezidentovi nového předsedu vlády navrhovala předsedkyně Sněmovny.

Vládě by mělo stačit 100 hlasů

Pro vyslovení důvěry vládě by mělo v současné době stačit rovných 100 hlasů, protože pro získání důvěry jsou potřeba hlasy většiny přítomných poslanců. Dva poslanci se však schůze nezúčastní, protože David Rath je ve vazbě a Roman Pekárek ve výkonu trestu. Pokud by chyběli i další poslanci, pak by se počet potřebných hlasů pro získání důvěry dále snižoval. Němcová řekla, že žádný z poslanců zatím svoji případnou neúčast na schůzi neohlásil.

ODS má nyní spolu s TOP 09 dohromady 92 hlasů. Komunisté, sociální demokraté a VV představují dohromady 91 hlasů. Roli sehrají i hlasy nezařazených poslanců, kterých je nyní 17 (včetně Ratha a Pekárka). Z nich například bývalý člen ODS Michal Doktor připojil před měsícem svůj podpis ke koaliční „stojedničce“. Někteří nezařazení poslanci váhají. „V tuto chvíli nejsem rozhodnut pro žádnou variantu,“ řekl Jaroslav Škárka, zvolený původně za VV.

Předsedkyně Sněmovny očekává, že svoji účast na schůzi při hlasování o důvěře oznámí i prezident Miloš Zeman. „Nemluvili jsme o tom přímo, pouze nepřímo z médií jsem se dozvěděla, že pan prezident organizuje svůj čas tak, aby mohl na zahájení schůze přijít, ve chvíli, kdy se bude hlasovat o vládě Jiřího Rusnoka, že chce vystoupit před Poslaneckou sněmovnou,“ dodala.

Až poslanci dokončí hlasování o důvěře, měli by se podle schváleného návrhu programu věnovat projednávání návrhů zákonů. Celkem 17 zákonů by měli schvalovat v závěrečném čtení. Měli by rozhodovat i o návrhu na udělení a propůjčení státních vyznamenání.

David Klimeš: Velké přeběhlické finále začíná

Bohuslav Sobotka: Sociální demokracie musí odolat pokušení populismu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!