Obchodní inspekce potřebuje nahrávací techniku, má dostat 350 milionů | E15.cz

Obchodní inspekce potřebuje nahrávací techniku, má dostat 350 milionů

Česká obchodní inspekce (ilustrační foto, ČTK)
Česká obchodní inspekce (ilustrační foto, ČTK)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo průmyslu chce navýšit prostředky pro Českou obchodní inspekci (ČOI) v dalších třech letech o 347 milionů korun. Peníze mají jít například na pořízení záznamové a výpočetní techniky pro inspektory v terénu, rozbor odebraných vzorků zboží, zvýšení počtu inspektorů a jejich platů nebo modernizaci informačních a komunikačních systémů. Vyplývá to z materiálu, který ve středu projedná vláda.

V příštím roce má navýšení představovat 158,5 milionu korun, v roce 2018 89,3 milionu a v roce 2019 pak 99,4 milionu korun. „ČOI by využila navýšení rozpočtu k technickému dovybavení svých pracovišť a dále k personálnímu posílení inspektorů-techniků v souvislosti s vykonáváním vysoce specializovaných kontrol,“ dodal ústřední ředitel inspekce Mojmír Bezecný. Inspekce by chtěla přijmout zhruba 100 lidí. Rozpočet ČOI na letošní rok počítá s částkou 351 milionů korun.

ČOI od roku 2010 přibylo nebo bylo v blízké době přibude 16 nových kompetencí, o tři pak přijde. Naposledy šlo o novou úlohu inspekce v oblasti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. „ČOI tak přes neustálý výrazný nárůst kompetencí je nucena hospodařit s nezměněným rozpočtem a vykonávat činnosti se stejným počtem zaměstnanců. To pak logicky naráží na limity ve výkonu dozoru včetně jeho celkové kvality,“ uvádí dokument.

Inspektoři ČOI nyní podle zprávy nejsou vybaveni vhodnými technickými prostředky potřebnými pro kontrolní činnost a zajišťování důkazních prostředků pro následné správní řízení. Týká se to například mobilů s fotoaparátem s nedostatečným rozlišením, zastaralých poruchových přenosných tiskáren či zastaralých modemů bez podpory sítě LTE.

Skryté nahrávání

„Aby ČOI mohla plnit novou pravomoc, spočívající v možnosti skrytého nahrávání protiprávního jednání prodávajících, zejména klamavých nebo agresivních obchodních praktik (například na předváděcích akcích), je třeba vybavit ČOI potřebnou technikou,“ uvádí dokument.

Inspekce nyní také nemá žádné zařízení pro základní chemickou analýzu, například pro měření těžkých kovů v hračkách, textilních výrobcích, odhalování vad ve stavebnictví či zjišťování nekalých praktik v autobazarech, tvrdí zpráva.

Ministerstvo financí zásadně nesouhlasilo s původním návrhem ministerstva průmyslu (MPO) o posílení rozpočtu tohoto ministerstva o uvedené částky z vládní rozpočtové rezervy. Proto se resorty dohodly, že ministr průmyslu a obchodu uplatní finanční požadavky v rámci vyjednávání o státním rozpočtu na roky 2017 až 2019.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video