Obrana potvrdila nákup 52 houfnic Caesar za 8,5 miliardy | e15.cz

Obrana potvrdila nákup 52 houfnic za 8,5 miliardy, podvozky dodá Tatra

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup 52 samohybných houfnic Caesar od francouzské firmy Nexter Systems. Zaplatí za ně i s DPH 8,52 miliardy korun. Smlouvu za přítomnosti ministra a ministryně obrany ČR a Francie Lubomíra Metnara (za ANO) a Florence Parlyové podepsal náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Lubor Koudelka a zástupce Nexteru.

Ve výzbroji české armády nahradí děla DANA, jež neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají. Většinu děl zkompletuje v Česku holding Czechoslovak Group (CSG), který dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny.

„Chci zdůraznit, že děla Caesar patří ke světové špičce a armáda získává moderní výzbroj, kterou potřebuje, s požadovanými parametry a za cenu, která odpovídá dnešní realitě,“ řekl po podpisu Metnar.

Děla budou asi o 40 procent dražší, než ministerstvo původně očekávalo. Předpokládalo, že vyjdou na šest miliard korun. Důvody zvýšení ceny vysvětlilo inflací, zvýšením cen surovin nebo přesunem výroby do Česka. Francouzská firma původně požadovala ještě asi o miliardu více, než je výsledná kupní cena, která vzešla z několikaměsíčních vyjednávání. Podle Metnara byla vyjednávání dlouhá a výsledek označil za dobrý kompromis.

Parlyová rozhodnutí ČR zakoupit děla z Francie ocenila. Nákup označila za posílení spolupráce mezi oběma zeměmi, ale i za posílení evropské obrany.

Houfnice armáda do výzbroje zavede v letech 2024 až 2026. Podle Koudelky ministerstvo obrany letos pošle francouzskému výrobci první platbu zhruba dvou miliard korun. Podobné zálohové platby označil za běžnou součást kontraktů. První čtyři děla budou kompletně vyrobena ve Francii, zbývajících 48 zkompletují české podniky v Česku. Těžké kolové podvozky a pancéřovou kabinu dodají firmy z holdingu CSG.

Francouzského výrobce ministerstvo oslovilo přímo a nevypisovalo výběrové řízení. Využilo výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek na nákup vojenského materiálu. Při výběru ministerstvo posuzovalo výrobky osmi možných dodavatelů, do finálního zvažování se dostalo také slovenské dělo Zuzana. Podle dřívějších informací byla francouzská nabídka levnější i technicky výhodnější.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata podepsání smlouvy označil za další splněný krok modernizace české armády, který zabezpečí důležitou palebnou podporu jednotek, a to včetně extrémního dostřelu až do 40 kilometrů.

Končící děla DANA, které v armádě slouží déle než 40 let, jsou schopna dostřelit asi 20 kilometrů. Ve výzbroji jich má 13. dělostřelecký pluk 48 kusů. Využívají munici ráže 152 milimetrů, zatímco dělo Caesar munici ráže 155 milimetrů, kterou používají spojenci v NATO. Francouzské dělo by mělo být schopno dostřelit 40 kilometrů. Francouzské dělo má poloautomatické nabíjení, DANA se nabíjí automaticky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery