Ochlazení německé ekonomiky již pociťují čeští výrobci

stavebnictví

stavebnictví Zdroj: profimedia.cz

Průmyslová výroba v březnu meziročně klesla o 0,7 procenta, což je její první snížení od listopadu 2009. V porovnání s předchozím měsícem byla březnová produkce po očištění od sezonních vlivů vyšší o 0,3 procenta. Ještě v únoru tuzemská průmyslová produkce meziročně zrychlila růst na 4,7 procenta po lednovém revidovaném zvýšení o 3,1 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Stavební výroba v březnu zpomalila pokles na 8,9 procenta.

Za první čtvrtletí letošního roku průmyslová produkce podle ČSÚ meziročně vzrostla o 2,2 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se zvýšila o 0,9 procenta. K meziročnímu snížení průmyslové produkce v březnu nejvíce přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, která klesla o 14,7 procenta. Obor výroby základních kovů, hutního zpracování kovů a slévárenství vykázal v březnu pokles o 11,4 procenta a výroba konstrukcí a kovodělných výrobků byla nižší o 4,6 procenta.

„Letošní březen měl oproti stejnému měsíci předchozího roku nevýhodu jednoho pracovního dne méně. Jedná se o první meziroční pokles průmyslu od listopadu 2009. I tak nejde o špatný výsledek. Při stejném počtu pracovních dní by český průmysl stále rostl,“ uvedl analytik Petr Smutný ze společnosti PwC ČR. Podle něj ale už podniky pociťují ochlazování německé ekonomiky a dalších největších obchodních partnerů ČR.

Nejvíc v březnu naopak vzrostla produkce motorových vozidel, a to o 11 procent. Březnová výroba strojů a zařízení byla vyšší o 5,4 procenta a výroba elektrických zařízení vzrostla o 1,8 procenta. Hodnota nových zakázek v březnu meziročně klesla o 1,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 0,5 procenta a tuzemské nové zakázky byly nižší o 2,2 procenta.

Průmyslová výrobaPrůmyslová výroba | CSU

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v březnu meziročně vzrostly o 1,1 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 1,8 procenta. Tuzemské tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, se v běžných cenách zvýšily o 0,3 procenta.

Stavební výroba v březnu zpomalila pokles

Stavební výroba v Česku v březnu zpomalila meziroční pokles na 8,9 procenta po únorovém propadu o 16 procent. V porovnání s loňským březnem se začalo stavět o 6,2 procenta méně bytů a o 19,8 procenta méně jich bylo dokončeno.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se březnová stavební výroba snížila o 7,7 procenta. Očištěná od sezonních vlivů byla podle statistiků meziměsíčně vyšší o 3,7 procenta. V pozemním stavitelství produkce meziročně klesla o 3,4 procenta a v inženýrském stavitelství o 22,8 procenta.

„Stavební produkce od počátku roku do konce března klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 34,4 procenta,“ doplnili statistici.

Úřady ve třetím letošním měsíci vydaly 7795 stavebních povolení, což je meziročně o 8,8 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb byla 24,7 miliardy korun, proti loňskému březnu tak klesla o 25,9 procenta.

Investoři zahájili v březnu stavbu 2254 bytů. V rodinných domech jejich počet klesl o 14,8 procenta, naopak v bytových domech jich přibylo o 55,3 procenta. Dokončeno pak bylo v březnu podle ČSÚ 1562 bytů. V rodinných domech jejich počet klesl o 12,3 procenta a v bytových domech o 48,1 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se v březnu meziročně snížil o 4,6 procenta, jejich průměrná měsíční mzda meziročně ale vzrostla o 7,7 procenta na 28.959 Kč.

Statistici dnes zveřejnili i údaje o stavební produkci za letošní první čtvrtletí. V tomto období byla stavební výroba meziročně nižší o 10,2 procenta. V pozemním stavitelství se propadla o 5,8 procenta a v inženýrském o 22,8 procenta. Stavební podniky s 50 a více zaměstnanci měly od ledna do března meziročně o 13,7 procenta méně zakázek, v Česku jich uzavřely 7599 a jejich celková hodnota byla 24,5 miliardy Kč, což je proti stejnému loňskému období o 51,1 procenta méně.

„Průměrná hodnota nově uzavřené stavební zakázky v 1. čtvrtletí 2012 činila 3,2 milionu Kč a byla meziročně o 43,3 procenta nižší,“ uvedl ČSÚ.