Obchody budou od pondělí otevřené do 23 hodin. Zákaz vycházení se zkrátí | E15.cz

Od pondělí je možné nakoupit do 23 hodin. Zákaz vycházení se zkrátí

Zleva ministr zdravotnictví Jan Blatný a vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček
Zleva ministr zdravotnictví Jan Blatný a vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Provozní doba obchodů se ze stávajících 21:00 bude moci od pondělí posunout do 23:00, kdy začne platit zákaz vycházení. Od pondělí, kdy se země posune v protiepidemickém systému (PES) z pátého nejtvrdšího stupně do čtvrtého, který znamená mírnější opatření. V prodejnách zůstane omezena kapacita 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka. Tam, kde prodejci vyžadují vstup s vozíkem, bude platit výjimka pro matky s kočárky. Děti do šesti let se do kapacity nebudou počítat. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V platnosti ale nadále zůstane zákaz nedělního prodeje. Jeho zrušení vládě navrhl vicepremiér Karel Havlíček. Respektuje však argumenty epidemiologů, nebylo podle něj ani žádoucí, aby se porušoval nový protiepidemický systém (PES).

Opatření platná ve čtvrtém stupni PES

Ve čtvrtém stupni protiepidemického systému, který znamená rizikové skóre od 61 do 75 a do kterého Česko vstoupí od pondělí 23. listopadu, se má obnovovat docházka do základních škol, praktická výuka na středních školách a skupinová výuka do 20 lidí na vysokých školách.

Povoleno bude také shromažďování až šesti osob. Knihovny budou moci půjčovat knihy z výdejních okének. Hrady, zámky a další památky musejí ale ve čtvrtém stupni PES zůstat stále zavřené. Stejně jako muzea a galerie. Svateb, pohřbů i bohoslužeb se bude moci účastnit až 20 lidí.

Koncerty a další hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení se budou moci konat, ale výhradně bez přítomnosti diváků. Na kulturní produkce se diváci vrátí až na pětistupňové stupnici opatření proti šíření koronaviru bude platit první nebo druhý stupeň.

Systém PES hodnotí vývoj epidemie v Česku podle čtyř kritérií, každému přiřazuje bodovou hodnotu a jejich součtem je výsledné rizikové skóre, roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle jeho výše je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření. Nejpřísnější fialový stupeň začíná na 75 bodech, pod tento počet situace v ČR klesla minulou středu. Právě sedmidenní nezhoršování je podmínkou pro to, aby ministerstvo navrhlo zmírnění opatření. Pro zpřísnění stačí tři dny.

 

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video