Odbory: Budeme klidně stávkovat dál, reformy v této podobě škodí zemi

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil ve vyjádření pro Českou televizi (ČT) nevyloučil ani generální stávku.
Podrobnosti o své konkrétní strategii nechtěli předáci ale zatím prozradit. Podle Středuly termíny případných akcí zatím ani nestanovili. V příštích týdnech je chtějí připravovat a spustí je, pokud vláda či sněmovna nevezme na jejich připomínky k reformním opatřením ohled. „Budeme se snažit legislativní proces ovlivnit. Jaké k tomu zvolíme nástroje, se ukáže podle situace,“ uvedl šéf svazu KOVO.
Podle Zavadila budou protestní akce jednoznačně pokračovat. A pokud vláda neustoupí především od velké důchodové reformy, tak začnou odbory připravovat novou velkou stávku. V nejhorším případě by mohlo dojít i ke stávce generální. „Já bych generální stávku vyhlásil ve chvíli, kdy budu cítit, že je u lidí podpora pro takový druh protestu. Pak bych neváhal ani minutu,“ řekl dnes Zavadil v ČT.“
Odbory vládní reformy kritizují. Podle nich by zhoršily život většiny lidí v Česku. Koalice dopravních odborových svazů na protest proti nim uspořádala minulý čtvrtek stávku v dopravě. Na 24 hodin se zastavily všechny vlaky i pražské metro, v metropoli a dalších městech se pak omezil provoz tramvají a autobusů. Odboráři žádali stažení a přepracování reformních zákonů, a to hlavně zdravotnických. Zatím neuspěli. Sněmovna první část reformy zdravotnictví v úterý schválila. Hlasovali pro ni poslanci koalice.
Vláda by měla várku zdravotnických reformních zákonů dostat do konce června. V červenci by se jí mohla začít zabývat dolní komora. O změnách a doplnění norem by mohla jednat v srpnu. Středula nevyloučil, že by se protestní akce mohly konat tedy v červenci a hlavně v srpnu a případná další stávka by pak mohla být po prázdninách. „Je to pravděpodobný scénář,“ uvedl předák. V létě podle něj budou odbory vysvětlovat dopady reforem. Jednat chtějí i s občanskými iniciativami.