Odbory: Budeme klidně stávkovat dál, reformy v této podobě škodí zemi | E15.cz

Odbory: Budeme klidně stávkovat dál, reformy v této podobě škodí zemi

Odbory: Budeme klidně stávkovat dál, reformy v této podobě škodí zemi
Nemůžeme si nechat kálet na hlavu! Vlády si nemůžou dělat, co chtějí! řekl na demonstraci odborářů šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK
krb

Předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se dnes dohodli na tom, jak budou dál postupovat kvůli vládním reformám. Největší odborová centrála v zemi počítá s případnými dalšími nátlakovými akcemi. V létě by se mohly konat demonstrace a po prázdninách znovu i stávka. Záležet ale bude na podobě reformních zákonů a na tom, jak je vláda a sněmovna budou projednávat. Po jednání odborů to řekl šéf odborového svazu KOVO Josef Středula.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil ve vyjádření pro Českou televizi (ČT) nevyloučil ani generální stávku.

Podrobnosti o své konkrétní strategii nechtěli předáci ale zatím prozradit. Podle Středuly termíny případných akcí zatím ani nestanovili. V příštích týdnech je chtějí připravovat a spustí je, pokud vláda či sněmovna nevezme na jejich připomínky k reformním opatřením ohled. „Budeme se snažit legislativní proces ovlivnit. Jaké k tomu zvolíme nástroje, se ukáže podle situace,“ uvedl šéf svazu KOVO.

Podle Zavadila budou protestní akce jednoznačně pokračovat. A pokud vláda neustoupí především od velké důchodové reformy, tak začnou odbory připravovat novou velkou stávku. V nejhorším případě by mohlo dojít i ke stávce generální. „Já bych generální stávku vyhlásil ve chvíli, kdy budu cítit, že je u lidí podpora pro takový druh protestu. Pak bych neváhal ani minutu,“ řekl dnes Zavadil v ČT.“

Odbory vládní reformy kritizují. Podle nich by zhoršily život většiny lidí v Česku. Koalice dopravních odborových svazů na protest proti nim uspořádala minulý čtvrtek stávku v dopravě. Na 24 hodin se zastavily všechny vlaky i pražské metro, v metropoli a dalších městech se pak omezil provoz tramvají a autobusů. Odboráři žádali stažení a přepracování reformních zákonů, a to hlavně zdravotnických. Zatím neuspěli. Sněmovna první část reformy zdravotnictví v úterý schválila. Hlasovali pro ni poslanci koalice.

Vláda by měla várku zdravotnických reformních zákonů dostat do konce června. V červenci by se jí mohla začít zabývat dolní komora. O změnách a doplnění norem by mohla jednat v srpnu. Středula nevyloučil, že by se protestní akce mohly konat tedy v červenci a hlavně v srpnu a případná další stávka by pak mohla být po prázdninách. „Je to pravděpodobný scénář,“ uvedl předák. V létě podle něj budou odbory vysvětlovat dopady reforem. Jednat chtějí i s občanskými iniciativami.

Autor: ČTK, krb
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud