Odbory hrozí protesty. Žádají zvýšení platů státních zaměstnanců | E15.cz

Odbory hrozí protesty. Žádají zvýšení platů státních zaměstnanců

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Pokud se všem zaměstnancům veřejného sektoru nezvýší platy o alespoň 3,5 procenta, mohly by odbory na podzim sáhnout k protestům. Předáci se totiž obávají toho, že se slíbená částka na zvýšení platů rozpustí na narovnání platových tabulek a na odměny podle služebního zákona.

„Situace je vážná a vyhrocená. Pokud se nevyřeší, dá se očekávat, že odbory podniknou v počátečních měsících podzimu protestní akce. Máme volby před sebou, to je zajímavý termín pro vyjednávání,“ uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula po jednání se šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD).

Otázka zvyšování platů je první bod, kde hrozí vážný střet odborů se Sobotkovou vládou. Spolupráci s ní si dosud předáci velmi pochvalovali. Řada záměrů kabinetu se shoduje s jejich návrhy.

Středula: vládní sliby jsou jako pohádka

Vláda počítá v rozpočtu se zvýšením sumy na platy o 3,5 procenta. Podle Středuly to ale nezaručuje, že by o tolik víc měli ve své peněžence najít také všichni pracovníci veřejného sektoru. „Je to jak pohádka od Hanse Christiana Andersena. Na jedné straně někdo slibuje 3,5 procenta, pak že se musí napravit staré chyby, pak že se musí přidat podle zákona o státní službě. Lidé možná dostanou jen 200 či 300 korun,“ dodal předák. Podotkl, že pět prvních platových tříd je pod minimální mzdou.

Odbory požadují, aby slibovaná částka skutečně putovala jen do zvýšení platů. Narovnání tabulek, smluvní výdělky či zajištění služebního zákona by podle předáků měl kabinet obstarat z jiných peněz. Pokud by to neudělal, choval by se prý jako předchozí vlády, které sám kritizoval. Zatím není jasné, kolik by bylo potřeba peněz navíc. Narovnání tabulek by podle hrubých odhadů mohlo vyjít na zhruba 2,5 až tři miliardy korun.

O zajištění dostatečného množství financí na růst platů chtějí odbory s vládou jednat koncem července na tripartitě. Téma chtějí probrat i při diskusi o státním rozpočtu začátkem září. Ministryni práce předáci požádali, aby jim zprostředkovala schůzku se šéfem resortu financí a s premiérem.

Sobotka: jasno bude za několik týdnů

Předseda vlády Sobotka počítá s tím, že konkrétní podoba zvýšení platů se vyjasní po detailních analýzách na jednotlivých ministerstvech, které by měly být zpracovány v následujících týdnech. „My jako sociální demokraté budeme určitě podporovat to, aby se co nejvíce z těch 3,5 procenta dostalo do konkrétní podoby zvýšení tarifního platu pro všechny zaměstnance. Ale jestli to bude možné, to teď musí ukázat konkrétní propočty na resortech,“ uvedl po dnešním setkání s ministrem školství Marcelem Chládkem. Po tripartitě by se tím podle něj měla v září zabývat vláda, aby bylo ještě před schválením rozpočtu na příští rok jasné, o kolik si státní zaměstnanci polepší.

Štěch, který sám byl v minulosti předsedou ČMKOS, dnes požadavky odborů podpořil. Na situaci chce politiky upozorňovat. České televizi řekl, že původní návrh počítal s rychlejším růstem výdělků ve veřejném sektoru. Zvýšení se mohlo financovat z vyšších daní pro firmy či z nových sektorových daní, podotkl šéf horní komory.

„Pokud se chceme přiblížit životní úrovni západních zemí, musí mzdy růst rychleji,“ řekl Štěch po jednání s odbory. Míní, že politici by měli mít větší odvahu k rychlejšímu přidávání. Je prý potřeba, aby ministr financí peníze na růst platů našel.

David Klimeš: Poslední šance odborů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.