Odměna pro příslušníky aktivních záloh vzroste na 18 tisíc za rok
Nyní dostávají členové aktivních záloh odměnu šest tisíc korun ročně, nově to bude 18 tisíc korun. Podmínkou bude účast na cvičení nebo v operačním nasazení v daném kalendářním roce. Vláda původně navrhovala zdvojnásobení odměny, ve Sněmovně byla se souhlasem ministerstva obrany ještě navýšena.
Za každý den cvičení nebo operačního nasazení budou tito „záložáci“ dostávat plat odpovídající tarifu profesionálního vojáka stejné hodnosti. Vojáci v aktivní záloze budou mít podle předlohy také nárok na zapůjčení vojenské výstroje, na stravu, ubytování a dopravu a budou moci využívat nadstandardní zdravotní péči. Po případné zahraniční misi by mohli na rekondiční pobyt.
O členství v zálohách mají nyní lidé poměrně malý zájem. Teď jich je v nich zařazeno asi 1200, do budoucna jich chce mít armáda až pět tisíc.
Armáda hodlá přilákat především vysokoškolské studenty s ohledem na jejich věk, vzdělání, a tím i možnost jejich zapojení do profesionální armády. Studenti by měli podle normy dostat v roce, kdy vstoupili do aktivní zálohy, navíc motivační odměnu šest tisíc korun.
Zaměstnavatelé budou dostávat podporu ve výši dvou třetin průměrného hrubého měsíčního platu v národním hospodářství za vojáka v aktivní záloze na plánovaném cvičení
O něco nižší odměny budou mít podle předlohy členové dobrovolných záloh, které zavádí novela branného zákona. Za měsíc, kdy vykonali vojenské cvičení, by dostali tisíc korun. Celková roční odměna bude činit nejvýše 12 tisíc korun.
Zaměstnavatelé budou dostávat podporu ve výši dvou třetin průměrného hrubého měsíčního platu v národním hospodářství za vojáka v aktivní záloze na plánovaném cvičení nebo v operačním nasazení, stanoví zákon. V případě neplánované služby by náhrada tvořila celý hrubý průměrný plat. Obdobně se bude postupovat v případě, pokud člen aktivních záloh sám podniká.
Roční náklady na jednoho člena aktivních záloh by byly i po účinnosti zákona skoro čtyřikrát nižší než na jednoho profesionálního vojáka.