ODS ztrácí jistotu. Její poslanci by mohli pomoci nové vládě
Kabinet vzešlý z vůle prezidenta Miloše Zemana třeba neodsuzuje poslanec Tomáš Úlehla. Podle informací deníku E15 by v ODS mohla být až pětice nejistých poslanců. „Grémium i členové poslaneckého klubu budou určitě velmi pečlivě zvažovat veškeré možné varianty, které by mohly při hlasování o důvěře nastat, takže definitivní rozhodnutí učiním rozhodně až před hlasováním,“ prohlásil poslanec.
ODS se až dosud tvářila jako strana, která jistě a jednotně řekne vládě ne. Váhající poslanec je proto nečekaným překvapením. Úlehlovi sice na Rusnokově vládě vadí personální výměny v podnicích se státní účastí, chce si ho ale poslechnout. „Pokud předloží relevantní argumenty, zvýší tím šanci na získání důvěry pro jeho atypicky, až nestandardně nominovanou vládu,“ říká.
Boj o důvěru
Poslanec Tomáš Úlehla už rebeloval loni na podzim v době schvalování daňového balíčku. Sněmovnu kvůli neshodám s vedením strany tehdy opustili poslanci Fuksa, Šnajdr a Tluchoř, Úlehla ale srazil paty.
Polepšeným rebelem je i pražský poslanec Jan Florián. Jak se ale zachová při hlasování o důvěře vládě, dosud tají. Florián ale patří ke kritikům Petra Nečase. Jeho domovskou organizací je buňka v Praze 10, kde dres ODS v zastupitelstvu nosil i podnikatel a šedá eminence strany Tomáš Hrdlička. Poslanec Boris Šťastný, také z organizace v Praze 10, je už ale dopředu o hlasování rozhodnutý. „Budu hlasovat jednotně s klubem ODS,“ řekl.
Autor je redaktorem týdeníku Euro