Online: Prezident Zeman vyznamenal prvorepublikové generály i Michala Davida
Nejvyšším státním vyznamenáním Řád bílého lva bylo na Pražském hradě vyznamenáno šest osobností. Prezident Miloš Zeman ho udělil in memoriam třem prvorepublikovým generálům Josefu Bílému, Stanislavu Čečkovi a Karlu Husárkovi. Podle očekávání ocenil posmrtně také někdejšího československého premiéra Antonína Švehlu. In memoriam byl vyznamenán i odbojář a stříbrný olympionik v gymnastice Jan Gajdoš. Řád převzal za svou práci při vysílání Československého rozhlasu po okupaci v srpnu 1968 Karel Lánský.
Řádem Tomáše Garrigua Masaryka prezident vyznamenal dva lékaře Rajka Dolečka a Martina Filipece. Medaile za hrdinství udělil za hrdinství v boji třem vojákům, kteří padli na začátku srpna v Afghánistánu. Kamila Beneše, Martina Marcina a Patrika Štěpánka zabil sebevražedný atentátník. Medaili za hrdinství dostala také učitelka Darina Nešporová, která zachránila život třem předškolákům.
Medailí za zásluhy tradičně Zeman ocenil sportovce, herce, zpěváky nebo vědce a lékaře. Mezi vyznamenanými jsou opět lidé, kteří mají k prezidentovi velmi blízko. Za zásluhy o stát dostal například ocenění úspěšný podnikatel Jaroslav Strnad, který založil zbrojařské imperium Czechoslovak Group, kam patří i kopřivnická Tatra. Jeho firmy Zemanovi přispěly miliony korun na prezidentskou kampaň.
Vyznamenán byl i slovenský podnikatel Pavol Krúpa a novinář amerického původu Erik Best, kteří kritizují podnikatele Zdeňka Bakalu, proti kterému se Zeman často vymezuje. Oceněna byli i někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková či bývalý ministr zemědělství z vlády Zemana Jan Fencl.
Ze sportovců medaili získali fotbalový brankář Petr Čech, olympijská vítězka v lyžování a na snowboardu Ester Ledecká, tenistky Petra Kvitová a Helena Suková a tenista Radek Štěpánek. Z oblasti kultury byli oceněni zpěváci Ondřej Hejma a Michal David, herci Jiří Krampol a Ivan Vyskočil či básník Karel Sýs.
Medaili má i někdejší investigativní novinářka a politička hnutí ANO Jana Lorencová, spisovatelka, signatářka Charty 77 Lenka Procházková, kterou loni Zeman navrhl za členku Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, Senát ji ale odmítl. Kritici jí vyčítali současné postoje, s hodnocením minulosti dle nich nakládá ideologicky.
Vyznamenaná byla také ředitelka Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová. Vede školu, která zakázala dvěma muslimským dívkám ve škole nosit hidžáb.
Prezident ocenil celkem 41 osobností, ceremoniál je u konce.
Prezident ocenil Medailí za zásluhy i herce Ivana Vyskočila či básníka Karla Sýse.
Prezident Miloš Zeman vyznamenal za zásluhy o stát i tenistu Radka Štěpánka a podnikatele Jaroslava Strnada.
Za zásluhy o stát v oblasti sportu byla vyznamenána i dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká.
Za zásluhy o stát prezident uděluje medaili Aleně Vitáskové, bývalé předsedkyni ERÚ.
Prezident udělil Medaili za zásluhy finančníkovi Pavolu Krúpovi, který podle Zemana bojuje proti ekonomickým zmrd*m.
Později přijme vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti sportu i tenistka Petra Kvitová.
Za zásluhy o stát v oblasti kultury byl vyznamenán herec a bavič Jiří Krampol.
Medaili za zásluhy o stát dostal i fotbalista Petr Čech. Medaili převzal jeho manažer Viktor Kolář.
Za zásluhy o stát v oblasti umění prezident vyznamenal i Ondřeje Hejmu.
A nakonec byl za zásluhy o stát vyznamenán i zpěvák Michal David.
Vyznamenání za zásluhy o stát obdržel i fotbalový brankář Petr Čech.
Prezident Miloš Zeman vyznamenal Erika Besta za zásluhy o stát.
Zeman udělil Medaili Za hrdinství třem vojákům padlým v Afghánistánu.
Martin Marcin, Kamil Beneš, Patrik Štěpánek (in memoriam).
„Nenechme se znechutit vzteklými a závistivými trpaslíky, kteří jen znevažují práci jiných a važme si těch, kteří v živote něco dokázali,“ řekl prezident Zeman v proslovu
Mezi oceněnými bude jak česká signatářka charty 77, tak spoluzakladatel hnutí Bratislava nahlas, které bývalý prezident Václav Havel označil za slovenskou Chartu 77. Podle Zemana má být toto ocenění symbolem československé vzájemnosti.
Řád Bílého lva obdrží československý politik a předseda tří československých vlád Antonín Švehla .
Zeman připomněl nedávné úmrtí českých vojáků v Afghánistánu. Varoval před zbabělostí a poukázal na to, že jediným světovým nepřítelem je nyní terorismus. „Máme-li naší civilizaci zachovat, vyžaduje to boj s terorismem, a nikoliv útěk před teroristy,“ uvedl.
Prezident Miloš Zeman za doprovodu fanfár přichází do Vladislavského sálu. Následuje česká a slovenská státní hymna.
Ve Vladislavském sále Pražského hradu začal ceremoniál, při kterém prezident Zeman u příležitosti státního svátku 28. října udělí státní vyznamenání.
Sportovní komentátor Jaromír Bosák řeší „dilema“.
Dnes by se člověk měl věnovat především stoletému výročí. No jo, ale Barca - Real 5:1. Taky zajímavý. Konec hlášení...
— Jaromír Bosák (@JaromirBosak) October 28, 2018
Česko podle Babiše považuje za špatnou zprávu úmysl USA odstoupit od odzbrojovací smlouvy s Ruskem. Doufá, že se vztahy nebudou zostřovat.
Asi stovka lidí se v rámci akce Roma Pride 2018 sešla na Hradčanském náměstí v Praze, kde protestovala proti výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů. Ten v září prohlásil, že Rozhodně není přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. A většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení.
Tenistka Lucie Šafářová má jasno.
100let Československa! Procestovala jsem spoustu zemí a nejkrásnější je prostě ta naše! Jsem pyšná na svou vlast a hrát pod naší vlajkou pro mě byla vždycky čest! 🇨🇿❤️ #100years… https://t.co/YTLb9lYNbO
— lucie safarova (@luciesafarova) October 28, 2018
Slovenský prezident Andrej Kiska i šéf tamní sněmovny Andrej Danko položili v Bratislavě věnce k soše Milana Rastislava Štefánika, spoluzakladatele Československa (ČSR), a připomněli si tak výročí založení ČSR.
Americký ministr obrany James Mattis v rámci návštěvy České republiky ocenil, že ČR plní závazky v oblasti mezinárodního míru a bezpečnosti. Je to podle něj zřejmé například z přítomnosti vojáků v Afghánistánu.
Ve Studenci na Semilsku počtvrté odhalili sochu Masaryka. Žádná z předchozích soch prvního prezidenta Československa se v městě kvůli historickým okolnostem nedochovala.
V Lánech uctili památku prezidenta Masaryka
Památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka uctil dnes odpoledne pietní akt u jeho hrobu na hřbitově v Lánech na Kladensku. Vzpomínkové akce pořádané ke stému výročí založení republiky se zúčastnilo zhruba pět desítek lidí. Při krátké vzpomínce zazněla mimo jiné oblíbená píseň prvního prezidenta Ach synku, synku.
Putin gratuloval Zemanovi k výročí
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v telegramu svému českému protějšku Miloši Zemanovi gratuloval ke 100. výročí vzniku samostatného Československa. Čechům hlava ruského státu popřála blahobyt a prosperitu.
„ Tento rok slavíte významné výročí: přesně před 100 lety český národ společně se slovenským národem obhájil své právo na státní suverenitu,“ uvádí se v telegramu, který Kreml zveřejnil na svém webu.
„ Rusko respektuje Českou republiku, naše země jsou si blízké kulturně i duchovně. Jsem si jist, že rozvoj dvoustranného dialogu a konstruktivní spolupráce v nejrůznějších oblastech odpovídá našim společným zájmům,“ píše se v Putinově telegramu.
Vojenská přehlídka k výročí vzniku státu byla zahájena
„Přehlídka je demonstrací schopnosti Armády České republiky chránit naše národní zájmy a zájmy bezpečnosti všech občanů,“ řekl prezident Miloš Zeman. který také připomněl, že česká armáda je nyní armádou svobodného státu a plní své mezinárodní závazky bojem proti „největšímu nepříteli lidstva“ terorismu.
Premiér Babiš lituje, že Zeman nejmenoval ředitele BIS Koudelku generálem, zároveň potvrdil, že prezident mu povýšení Koudelky slíbil. „Slíbil mi (prezident), že pana Koudelku povýší,“ uvedl premiér. „Měl jsem zato, že se nedorozumění mezi nimi vysvětlilo,“ doplnil.
Náčelník generálního štábu Aleš Opata zkontroloval vojáky nastoupené k přehlídce k výročí vzniku státu. Po státní hymně bude následovat projev prezidenta Miloše Zemana, který pochod zahájí.
Potvrzeno: Při dnešní přehlídce nad Evropskou třídou přeletí jen dvě stíhací letadla Gripen a některé vrtulníky včetně tří slovenských UH-60 Blackhawk. Diváci také uvidí tři vrtulníky Sokol a tři transportní Mi-171Š.
Původně armáda počítala s průletem deseti formací. Měly mezi nimi být také dopravní airbus A 319, letoun CASA, bitevníky L-159 ALCA a cvičné L-39 ZA Albatros. Armáda také počítala s průletem letounů slovenských vzdušných sil Spartan a Mig-29 a českých bitevních helikoptér Mi-24/35.
Prezident Miloš Zeman dnes ocení nejvyšším stupněm Řádu bílého lva tři generály z období první republiky Stanislava Čečka, Karla Husárka a Josefa Bílého.
Karel Husárek (1893 - 1972) za první světové války působil jako legionář v Rusku. V roce 1935 se stal vrchním velitelem opevňovacích prací.
I Stanislav Čeček (1886 - 1930) se zapojil do bojů československých legií v Rusku, zúčastnil se bitev u Zborova či Bachmače. Byl jedním z důležitých legionářských velitelů. Za první republiky působil například jako náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky.
Josef Bílý (1872 - 1941) byl mezi zakladateli protinacistické odbojové organizace Obrana národa a později se stal jejím prvním hlavním velitelem. Po nástupu říšského protektora Reinharda Heydricha k moci byl mezi prvními popravenými.
Šéf BIS Koudelka si velmi váží toho, že byl již podruhé navržen do generálské hodnosti. Rozhodnutí Zemana, který ho povýšit odmítl, nechce komentovat.
Při dnešní vojenské přehlídce v Praze přeletí stíhací letouny Gripen a vrtulníky. Kvůli počasí není účast další letecké techniky jistá, řekl zdroj z generálního štábu Armády ČR. Podle původních informací armáda přelet nad přehlídkou zcela zrušila.
Prezident Miloš Zeman jmenoval nové generály. Už podruhé odmítl povýšit ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a do generálské hodnosti nejmenoval ani zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku.
Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom nedávno uvedl, že mu Zeman povýšení šéfa BIS slíbil. Zeman ho, stejně jako Procházku, i přes návrh vlády nejmenoval generálem již v květnu.
Vyšší generálskou hodnost dnes obdržel například náčelník generálního štábu Aleš Opata nebo policejní prezident Tomáš Tuhý. Celkem bylo povýšeno deset mužů z armády, policie a Vojenského zpravodajství.
Předseda ODS Petr Fiala slaví výročí založení ČSR ve svém rodném Brně.
Mám radost, že jsem se dnes dopoledne mohl zúčastnit oslavy 28. října v Brně. Před sochou T. G. M. před budovou Masarykovy univerzity spolu s velkým množstvím občanů Brna, kteří se přišli i tímto způsobem přihlásit k demokracii a svobodě spojené se založením samostatného státu. pic.twitter.com/sUQbKeoJEu
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 28, 2018
„Budování národa bylo výsledkem práce celých generací. Pokud bychom zůstali jenom u prázdného adorování ‚tatíčka ' Masaryka, u pro nás vlídného jednání tehdejšího amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, či u unikátní role legionářů a nepřipomínali tehdejší aktivity, pocity, prožitky milionů občanů naší země – a zejména jejich odhodlání přispět k tomu, abychom se stali suverénní a samostatnou zemí – dělali bychom chybu,” řekl během slavnostního shromáždění na Vítkově bývalý prezident Václav Klaus.
Na slavnostním shromáždění na Vítkově byl hlavním řečníkem předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.
Soudruh plukovnik Vodicka je neuveritelnej myslitel a jeste lepsi recnik 🤡
— martin brejla (@brejlofka) October 28, 2018
Předseda Evropské komise gratuluje k výročí v češtině.
100 years on from the birth of an independent Czechoslovakia we celebrate today with all Czechs and Slovaks, friends united at the heart of Europe. Gratuluji k výročí! Gratulujem k výročiu! A century on the map of Europe may have changed but its spirit lives on. Congratulations. pic.twitter.com/tAi9q9YOKn
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) October 28, 2018
Prezidenti spolu s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) a slovenským premiérem Peterem Pellegrinim položili věnce k hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově.
Sté výročí vzniku Československa připomíná i Google.
Happy 100th Birthday, Czechoslovakia! 🇨🇿🇸🇰
— Google Doodles (@GoogleDoodles) 28. října 2018
The Czech Republic & Slovakia celebrate their independence days on the same date as the neighboring countries share friendly relations... & a love for potato dumplings! #GoogleDoodle → https://t.co/zMwMrTmioJ pic.twitter.com/BsqmK4FURl
Vojáci s prapory pozdravili při pietním aktu na Vítkově ke 100. výročí vzniku státu čelné představitele ČR i SR, včetně prezidentů Zemana a Kisky.
O Národní muzeum je velký zájem
Dav lidí dnes dopoledne čekal navzdory chladnému a deštivému počasí na znovuotevření hlavní budovy Národního muzea v Praze po více než třech letech oprav. Historická budova muzea na Václavském náměstí byla zatím otevřena částečně u příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa. Do konce roku bude vstup do muzea zdarma. Až mezi únorem a březnem 2019 by měly být pro veřejnost otevřeny všechny prostory muzea.
Bylo líp? Napoví statistiky, které k oslavám připravil Český statistický úřad.
🇨🇿💯🎂 Oslavte spolu s námi 100 let republiky a porovnejte naši současnost a historii na základě vybraných statistik ❤️🇨🇿✌🏻
— ČSÚ (@statistickyurad) October 28, 2018
Plakát ve velkém rozlišení pro vás máme na našem webu 🦁👉🏼 https://t.co/f7LKzXrhYL #100let #100letrepubliky #czech100 pic.twitter.com/b5NGipgdM4
Důvodů k oslavě je více, jak upozorňuje server Demagog.cz.
Před sto lety také skončila preventivní cenzura. Takových výročí je třeba si vážit! Jednou třeba budeme slavit i funkční e-government.
— Demagog.CZ (@DemagogCZ) October 28, 2018
Digitalizace v národních archivech naštěstí funguje, prolistovat Národními listy z 28. října 1918 můžete i vy >> https://t.co/gdqPQdZr14 pic.twitter.com/esvegsDpjl
Oslavy tradičně ukončí předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Ve Vladislavském sále prezident ocení několik desítek osobností. Již předem avizoval, že in memoriam budou vyznamenání třeba někdejší československý premiér Antonín Švehla, zakladatel a první velitel protinacistické organizace Obrana národa generál Josef Bílý či trojice padlých vojáků z Afghánistánu.
Zeman opět na ceremoniál nepozval své odpůrce z řad politiků, rektorů či hejtmanů, což vyvolalo kritiku i od vedení Poslanecké sněmovny.
Kvůli přehlídce čekají řidiče po téměř celý den uzavírky několika ulic v Praze 1, 6 a 7. Rovněž Letiště Václava Havla bude od 13:30 do 15:00 uzavřeno pro všechny odlety a přistání. Podrobné informace o omezeních najdou lidé na webu magistrátu a stránkách dopravního podniku .
Slovenský prezident Andrej Kiska se dnes v Praze zúčastní pietního aktu na Národním památníku na Vítkově či večerního slavnostního předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Vyplývá to z programu slovenského prezidenta zveřejněného na jeho internetových stránkách. U příležitosti návštěvy k 100. výročí od vzniku Československa ho také čeká setkání s českým protějškem Milošem Zemanem.
Europoslanec Pavel Telička (dříve za ANO) vybízí k bilancování.
Dnes si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československa. To přináší nejen vhodnou příležitost k bilanci uplynulého století, ale také k přiblížení výzev a problémů, kterým čelíme nyní a které ovlivní podobu ČR v budoucnu. https://t.co/IFPT11jCEd
— Pavel Telička (@Telicka) October 28, 2018
V Česku dnes vrcholí oslavy 100. výročí vzniku Československa. Napříč republikou se konají desítky akcí. Hlavní pozornost ale bude směřovat do Prahy na udělování státních vyznamenání, vojenskou přehlídku nebo pietní akci na Vítkově.