Opozice úspěšně blokovala evidenci tržeb, jednat se zase bude příští týden
Postačila k tomu řeč předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, ve které se zabýval jednou z minulých mimořádných schůzí k výbuchům muničních skladů u Vrbětic na Zlínsku. Navíc ji ani nedokončil. Schůze k evidenci tržeb byla přerušena do příštího pátku, kdy by měla debata pokračovat.
Situace ve Sněmovně se vyostřila, když si dolní komora na návrh předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka odhlasovala, že o programu rozhodne pevně v jedenáct hodin. Poslanci s přednostním právem přišli o možnost o návrhu programu dál debatovat, pravicoví členové komory mluvili o možné protiústavnosti postupu. „Buďte na to opatrní, sejdeme se u Ústavního soudu,“ varoval koalici Marek Benda z ODS.
Poslanci pravice bouchali při hlasování o programu do lavic, většina z nich se na protest odhlásila z hlasovacího systému. Předseda ODS Petr Fiala následně řekl, že to, co koalice schválila, je v naprostém rozporu s jednacím řádem.
Také Kalousek si postěžoval na to, že byla podle něj zkrácena jeho práva, když chtěl Sněmovnu přesvědčit o tom, aby program schůze zamítla. Faltýnek se proti výtkám z nezákonnosti postupu koalice ohradil. „To jsou rétorické kličky zástupců vedení ODS a TOP 09,“ sdělil v tiskové zprávě.
Debata o návrhu programu schůze trvala asi dvě hodiny. Většinu času mluvil šéf poslanců TOP 09 František Laudát, který komentoval část zdůvodnění vládního návrhu na zavedení evidence tržeb. Chtěl prý koalici vysvětlit, že evidence rozvrátí podnikání, aby následně nemohla říkat, že o takových dopadech nevěděla.
Laudát například upozornil na to, že se v materiálu píše i o „činnosti domácností produkujících blíže neurčené výrobky a služby pro vlastní potřebu“. „Když babička uplete pro vnoučka čepičku, měla by nahlásit produkci a být zdaněna,“ komentoval to Laudát.
Balkánský supertunel
Zatímco Faltýnek, který vystoupil jako první, předlohu hájil a žádal o věcnou diskusi, Kalousek označil evidenci tržeb za „balkánský supertunel“. „Když to zůstane na Balkáně, bude to stačit. V České republice to nepotřebujeme,“ prohlásil Kalousek v souvislosti s tím, že podobný systém byl zaveden v Chorvatsku a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se na něj často odvolává.
„Chorvatsko díky balkánské novince nevybralo kunu navíc,“ řekl Kalousek. Naopak podle Faltýnka evidence především narovná podnikatelské prostředí a umožní vybírat daně od firem, které se snaží daňové povinnosti vyhnout. Státu prý přinese zákon miliardy korun, a kdo předlohu odmítá, podporuje jeho okrádání, zdůraznil Faltýnek.
Kalousek se posléze několikrát pokusil prosadit odročení nynější schůze do září příštího roku. Až při jeho třetím návrhu vyšlo najevo, že už nemá právo je podávat, protože už není předsedou poslanců TOP 09. Předtím, než byla schůze na týden přerušena, Kalousek podotkl, že by v řeči o mimořádném jednání poslanců o výbuších u Vrbětic pokračoval, až by brečel. „Není to projev demokracie, když někdo čte texty o skladu ve Vrběticích. Považuji to za aroganci a pohrdání Parlamentem,“ komentoval před novináři Kalouskovu strategii Babiš.
Opozice dosáhla svého, musel jsem si vzít na dnešní jednání tričko. pic.twitter.com/AxCmGZDtOB
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) December 11, 2015
Poslanci ANO byli dnes ve Sněmovně k vidění v tričkách s nápisy „Stop obstrukcím“ nebo „Nezdržuj Kalousku“. Babiš si donesl dětskou pokladnu. Na sociálních sítích oslovil děti, aby si ji přály pod stromeček. „Na rozdíl od Laudáta a Kalouska každé české dítě pochopí, že když dostane v obchodě účtenku, přispěl obchodník na plat jeho učitelů a lékaře,“ napsal ministr.
Na řádné schůzi před dvěma týdny stačila poslancům TOP 09 a ODS k odkladu zahájení debaty o schvalování evidence tržeb pravidelná diskuse o úpravách programu. Navrhli v ní desítky změn a k ničemu jinému se Sněmovna už nedostala. Na mimořádných schůzích není takový postup možný. Babiš doufá v to, že dolní komora by mohla zákon schválit nejpozději v lednu. Pravice tvrdí, to nebude nikdy.
Bohumil Pečinka: Samonosná evidence tržeb