Penta má na dosah koupi ikonického „telekomu“ na Žižkově, ve hře je i demolice | E15.cz

Penta má na dosah koupi ikonického „telekomu“ na Žižkově, ve hře je i demolice

Daniel Novák

Daniel Novák

Developeři plánují konec legendární telekomunikační centrály v Praze na Žižkově. Tendr na její prodej organizovaný společností Cetin ze skupiny PPF je ve finále.

Mezi nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem a dalším miliardářem Markem Dospivou se schyluje k významnému realitnímu obchodu. Dospivova skupina Penta totiž podle informací deníku E15 moc stojí o koupi Ústřední telekomunikační budovy Cetin v Praze-Žižkově v Olšanské ulici. A podle zdroje obeznámeného s průběhem tendru je jen kousek od toho, aby se jí to povedlo.

Budovu patřící kdysi k největším a nejmodernějším telekomunikačním stavbám v Evropě hodlá Cetin ovládaný Kellnerovou PPF kompletně opustit. Pro účely firmy je zastaralá.

„Penta prověřuje každou možnost, která odpovídá její investiční strategii,“ sdělil mluvčí skupiny Ivo Mravinac. Sdílnější nebyl ani současný vlastník. „Žádné rozhodnutí dosud nepadlo,“ uvedla mluvčí Cetinu Tereza Gáliková.

V tendru na nemovitost se Penta utkala se společností Central Group. Největší stavitel bytů v metropoli již v okolí Olšanské má velké zájmy. Z jedné strany stojí jeho čerstvě dokončený projekt Residence Garden Towers. Z druhé strany připravuje obří projekt v severní části Nákladového nádraží Žižkov. O tento pozemek, který společnost Dušana Kunovského koupila letos, se původně rovněž zajímala Penta.

Podle zdrojů obeznámených s plány developerů se v případě Ústřední telekomunikační budovy nepočítá s jejím zachováním. Po demolici jí mají nahradit bytové domy. Podobný scénář si už Penta vyzkoušela. V roce 2012 nechala srovnat se zemí ústředí někdejšího deníku Rudé právo. Místo něj mezi Masarykovým nádražím a Florencem postavila nový kancelářský komplex Florentinum.

Stavebníci se po zastaralých, ale památkově nechráněných budovách, dívají čím dál častěji. V hlavní městě totiž dochází volné pozemky. Alternativou běžnou v zahraničí je pak nahradit starou stavbu novou.

Slovenský developer HB Reavis si tento postup již úspěšně vyzkoušel i v Londýně. Když ale přišel se záměrem poslat k zemi bývalé ministerstvo paliv vedle Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, objevily se nápady na prohlášení budovy za památku.

Z konce sedmdesátých let je rovněž Ústřední telekomunikační budova na Žižkově. Mezi její autory patří František Cubr. Je označovaný za jednoho z nejvýznamnějších tuzemských architektů druhé poloviny 20. století.

Z hlediska oběstavěného prostoru to bylo telekomunikační ústředí největší budovou v Československu. Její 78 metrů vysoká věž se stala dominantou širokého okolí a symbolem telekomunikací.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.