Picek bojuje o přežití ve vládě | E15.cz

Picek bojuje o přežití ve vládě

Vlastimil Picek
Vlastimil Picek
• 
ZDROJ: ctk

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S pokračujícími rozhovory nad novým vládním uspořádáním se stupňují snahy některých ministrů udržet se stůj co stůj ve funkci. Neodvratný konec Rusnokova kabinetu připraví nejen je, ale i jejich blízké spolupracovníky o vlivné i jinak zajímavé posty. Zdaleka nejaktivnější je šéf rezortu obrany Vlastimil Picek (nestraník), který se o svých kvalitách snaží přesvědčit jak civilní a vojenskou veřejnost, tak politiky.

„Koncem minulého týdne Picek vybraným poslancům a některým dalším zástupcům parlamentních stran prezentoval změny branných zákonů, které minulý měsíc schválila vláda,“ uvedl nejmenovaný politik. Obvykle ale podobné záležitosti projednává sněmovní výbor pro obranu, jehož ustavení se očekává nejpozději do dvou týdnů.

Součástí úsilí o Pickovo „zviditelnění“ jsou i nedávno spuštěné webové stránky vyzdvihující jeho kvality, kde mohou vojáci vyjadřovat ministrovi podporu. K těmto snahám podle všeho patří i poslední tisková konference o prodeji armádou vyřazených podzvukových bitevníků L-159.

Pickovy šance udržet se v exekutivě jsou v porovnání s ostatními členy Rusnokova týmu asi největší. O rezort obrany se zatím žádná ze stran možné koalice příliš nehlásí a jediný ministrův vážný konkurent, Jan Hamáček z ČSSD, se stal předsedou sněmovny. „Když byla oznámena Hamáčkova nominace, mezi podřízenými Picka zavládla téměř vítězná atmosféra,“ uvedl zdroj blízký rezortu.

Vyhráno však bývalý náčelník generálního štábu a jeho věrní zdaleka nemají. Lidový dům má dalšího adepta na toto vládní křeslo Antonína Seďu. Navíc šéf strany Bohuslav Sobotka dal najevo, že o žádného z ministrů v demisi nestojí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video