Picek předal ceny odbojářům, členství v KSČ prý nevadí | E15.cz

Picek předal ceny odbojářům, členství v KSČ prý nevadí

Vlastimil Picek
Vlastimil Picek
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Herec a signatář Charty 77 Pavel Landovský a biskup Václav Malý byli dnes mezi 23 oceněnými, kteří převzali z rukou ministra obrany Vlastimila Picka osvědčení o účasti ve třetím - protikomunistickém - odboji. Oceněni byli také lidé, kteří v 50. letech spolupracovali se západními tajnými službami, někteří z nich in memoriam.

Za některé převzali osvědčení jejich potomci a manželky. Mezi oceněnými byl také. Předání se ale nezúčastnil, jak už dříve v Lidových novinách avizoval. Ocenění převzala jeho sestra. Že je důvodem, proč si Třešňák osvědčení nepřevzal, Pickova komunistická minulost, ale přímo v tisku neuvedl. Ministr Picek v osobně laděném projevu zmínil, že ocenění dříve než jiní rozpoznali nebezpečí a aktivně se mu postavili. „Na vašich osudech a na příkladu, který jste dávali a dáváte svému okolí, jsem si plně uvědomil, jak vzácní lidé jste a jak obludný byl tím pádem režim, který vás věznil, perzekvoval a ostouzel,“ uvedl.

Picek v projevu řekl, že se narodil na konci října 1956. „V té době 13 z vás trpělo ve věznicích komunistického režimu, dalších šest mělo tuto děsivou zkušenost za sebou a na čtyři dosud čekala,“ připomněl Picek.

Šestasedmdesátiletý Landovský poté, co ocenění za odboj převzal, novinářům řekl, že jako bojovník se cítil celý život. „Jako nejvíc? Když mne honili estébáci. To jsem prchal,“ smál se. Důvod k dalšímu boji proti komunistické totalitě podle něj zatím není. „Ale možná, že už někde lezou z roští zase,“ poznamenal herec, který se vzhledem ke svému zdraví označil za „agenta nechodce“.

„Mne to překvapilo. Já jsem netušil, že to bude taková trachtace: ministři a krásný ženský,“ pochvaloval si Landovský dnešní slavnostní akt. „Já to bral jako povinnost, to bylo podle rozkazu generála Picka. Tak jsem si připravoval hlášení: Pane generále, vojín Landovský, přišel jsem na váš rozkaz. Ale k tomu nedošlo, nedali mi čepici,“ nezapřel ani na ministerstvu obrany Landovský svou hereckou profesi.

Ocenění kromě někdejších chartistů dnes ale převzali také lidé, kteří v 50. letech aktivně organizovali domácí odbojové skupiny či působili právě jako kurýři, takzvaní „agenti chodci“, amerických či britských tajných služeb. Za vyzvědačství, velezradu či trestný čin „sdružování proti republice“ si pak lidé jako ocenění René Dlouhý, Karel Zahrádka, Jaroslav Severin či František Novák odseděli mnohaleté tresty. Za některé z nich převzali dnešní ocenění pozůstalí.

Objevily se hlasy, které kritizují fakt, že bojovníci proti komunismu dostávají potvrzení z rukou ministra Picka, který byl za minulého režimu členem komunistické strany. Naposledy ocenění předával premiér Petr Nečas (ODS), který v té době ministerstvo řídil. Pickova minulost se nelíbí například Konfederaci politických vězňů.

Picek sám k tomu dnes novinářům řekl, že o vhodnosti toho, aby ocenění předával, dlouho přemýšlel. „Dospěl jsem k názoru, že s velkou pokorou ano,“ uvedl. Zdůraznil, že oceněných si váží a on sám ve prospěch demokratického Československa a ČR pracuje už skoro čtvrt století. „A dělám vše pro to, aby se ty časy před rok 1989 nikdy nevrátily,“ dodal.

K dnešnímu dni registruje ministerstvo obrany 3875 žádostí o osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, příslušný zákon platí rok a půl. Vydáno bylo celkem 323 potvrzení včetně těch dnešních, z toho 40 lidí získalo postavení válečného veterána. Zamítnuto bylo 583 žádostí. Přímým účastníkům bylo vyplaceno 21,1 milionu korun, jejich pozůstalým pak 1,6 milionu korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.