Platy policistů a hasičů se zvýší, slíbil Rakušan. Chce řešit i nadbytečnou byrokracii

Vít Rakušan na tiskové konferenci. (14.11.2024)

Vít Rakušan na tiskové konferenci. (14.11.2024) Zdroj: ČTK / Krumphanzl Michal

ČTK , jon

Hasiči a policisté dostanou přidáno o 2500 korun, řekl ve čtvrtek po jednání s odbory bezpečnostních sborů ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kromě již slíbených 1500 korun navíc v tarifní složce získají dalších 1000 korun jako stabilizační příspěvek. Hasičům a policistům, kteří pracují ve směnném provozu, by se měly platy zvednout ještě o trochu více.

Platy se mají zvedat o pět procent i v letech 2026 a 2027, příslušníkům podle Rakušana zůstane po tyto roky i stabilizační příspěvek. „U většiny policistů bude (zvýšení) ještě o něco málo vyšší, a to 2650 korun, protože slouží ve směnném provozu,“ doplnil ministr. Podle něj jde v současné době o maximum možného.

Další setkání s odborovými organizacemi se podle Rakušana uskuteční v lednu. Řešit by s nimi chtěl například nástupní platy policistů nebo cílové stavy počtu policistů. V Česku sloužilo k počátku října podle údajů policejního prezidia 40 418 policistů, služebních míst bylo 46 162.

Podle Rakušana také vznikne pracovní skupina, která se bude zabývat agendami, které policii nadměrně zatěžují. Ministr uvedl, že se bude zabývat nejen nadbytečnou byrokracií, ale také upuštěním od některých agend, které však bude zřejmě vyžadovat legislativní změny.

Odboráři avizovali kvůli nízkým platům protest na čtvrtek 21. listopadu před budovou ministerstva vnitra na Letné, odboráři však o protestu ještě budou jednat. Kvůli nízkým platům a rostoucí byrokracii protestovali někteří policisté již minulý týden. V případech, kdy jim to zákon dovoloval, například neukládali pokuty.

Platové třídy a stupně

Plat zaměstnanců ve veřejném sektoru je určen platovou třídou a platovým stupněm, do kterých jsou zařazeni na základě nařízení vlády č. 341/2017 Sb. Nařízení specifikuje kvalifikační požadavky, postup zařazování do platových tříd a podmínky započitatelné praxe.

Existuje šestnáct platových tříd. Zaměstnavatel musí zaměstnance zařadit do třídy odpovídající nejnáročnější práci, kterou vykonává. Pokud tato práce není uvedena v katalogu prací, použije srovnatelnou práci dle složitosti a náročnosti.

Zařazení do platového stupně závisí na délce započitatelné praxe, přičemž praxe v oboru se započítává plně. O započítání jiné praxe rozhoduje zaměstnavatel a může uznat až dvě třetiny. Celkem je dvanáct platových stupňů.