Plnili jsme příkazy, hájí se rozvědčíci z kauzy Nagyová. Verdikt zazní v pátek

Ondřej Páleník

Ondřej Páleník Zdroj: ctk

ČTK
Před soudem skončily závěrečné řeči obžalovaných v kauze bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové) a údajného zneužití vojenské tajné služby. Verdikt v případu zazní v pátek v 10:00. Jednání bude podle soudkyně veřejné. Žalobce navrhuje tresty mezi třemi a čtyřmi roky vězení. Čtveřice obžalovaných vinu odmítá a žádá zproštění obžaloby.

Případ projednává Obvodní soud pro Prahu 1. Soudkyně Helena Králová odročila jednání na pátek, kdy sdělí rozhodnutí. Řada výslechů svědků a také závěrečné řeči se odehrály kvůli utajovaným informacím s vyloučením veřejnosti. Králová potvrdila, že rozhodnutí bude veřejné.

Hlavní líčení se dostalo do závěrečné části v pondělí, kdy žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které kauzu dozoruje, navrhl Nečasové 3,5 roku vězení.

Dalšími obžalovanými jsou dva exšéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Pro ně Bajger navrhuje 3,5 roku, tři roky a deset měsíců a tři roky a čtyři měsíce odnětí svobody.

Komentář Dušana Šrámka::

Nagyová se jednání ze zdravotních důvodů neúčastnila, ostatní obžalovaní dorazili. Podle vyšetřovatelů čtveřice zneužila pravomoc, za což hrozí až pětileté vězení. Případ se týká údajného zneužití vojenské rozvědky - podle obžaloby nechala na podzim roku 2012 Nagyová sledovat z osobních důvodů manželku premiéra Petra Nečase Radku. Případ vedl k pádu vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil.

Obžalovaní tvrzení o sledování odmítají. Představitelé rozvědky uvedli, že dostali úkol „z nejvyšších míst“, aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

Advokát Nečasové Eduard Bruna v pondělí žádal, aby mohl přečíst písemné vyjádření své klientky, soudkyně to ale nepřipustila. Páleník a Kovanda dnes zopakovali, že podle nich žalobce nepředložil žádné důkazy.

Stejně se vyjádřil Pohůnek. V závěrečné řeči prý poukázal na „rozpory, které byly mezi tvrzeními obžaloby a tím, co zaznělo při hlavním líčení“. „Byl jsem obviněn z toho, že jsem měl vydat rozkaz ke sledování paní Radky Nečasové. Nic takového se nikdy nestalo. Obžaloba to neprokázala,“ řekl Pohůnek novinářům.

Milan KovandaMilan Kovanda|ctkMilan Kovanda

Soudkyně Králová projednávala kauzu již loni v červnu. Janě Nečasové tehdy uložila roční podmínku. Případy bývalých šéfů rozvědky předala ministerstvu obrany, aby je vyřešilo jako kázeňské provinění. Trestní stíhání Pohůnka zastavila. Proti rozhodnutím podali žalobci odpor a stížnosti, ohradil se také Páleníkův advokát.

V případě podmínky Nečasové to znamenalo hlavní líčení. Ostatní rozhodnutí ještě zkoumal Městský soud v Praze, který případ Králové nakonec vrátil, aby celou čtveřici projednala v hlavním líčení.

Pojítko několika kauz

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů kolem Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

Nagyová je obviněná také z údajného uplácení poslanců funkcemi, v případu je obviněný i Nečas. Žalobci ji nedávno obvinili ještě z krácení darovací daně, kterou údajně neodvedla z kabelek a šperků. Stát podle obvinění připravila o 705 925 korun, za což jí hrozí až deset let vězení.

Žalobci ji chtěli obvinit z korupce, neměli ale dostatek důkazů. Městský soud v Praze má na stole rovněž obžalobu ohledně údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby, jednání zatím nebylo nařízené.