Podíl agenturních zaměstnanců? Maximálně 15 procent, navrhuje stát | E15.cz

Vše o realitách

Vše o realitách Vstoupit do speciálu

Podíl agenturních zaměstnanců? Maximálně 15 procent, navrhuje stát

Podíl agenturních zaměstnanců? Maximálně 15 procent, navrhuje stát
TPCA
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce od ledna zpřísnit pravidla agenturního zaměstnávání. Plánuje stanovit patnáctiprocentní kvótu pro podíl agenturních zaměstnanců v podniku. Kmenoví a agenturní zaměstnanci by také měli mít srovnatelné mzdové i pracovní podmínky. Agentury podnikají podle odborů často na hraně zákona.

Většina firem oslovených agenturou ČTK v návrhu nevidí riziko, postupují prý tak už nyní. Některé ale připomněly, že agenturní zaměstnanci jsou důležití pro flexibilitu podnikání a kvóty mohou ohrozit konkurenceschopnost firem. K zavedení kvót je zdrženlivá i Hospodářská komora.

Agenturní zaměstnávání je oblíbené v automobilkách. V automobilce Škoda Auto se počet agenturních pracovníků dlouhodobě pohybuje pod deseti procenty. Firma uzavřela v roce 2013 s odbory Chartu agenturního zaměstnávání, která zaručuje srovnatelné podmínky i pro agenturní personál i jejich zastupování odborovou organizací.

Kolínská TPCA v těchto dnech kvůli propustila asi 400 agenturních pracovníků, asi pětinu z celkového počtu zaměstnanců. „Pro zahraniční investory je flexibilita velmi důležitá. Jakékoli její omezování není dobrým signálem pro další investice v tuzemsku. Podobné kvóty snižují konkurenceschopnost,“ řekl mluvčí firmy Radek Kňava.

V určitých oborech či druzích provozů by kvóta 15 procent mohla podle Hospodářské komory způsobovat značné problémy

Na hutě ArcelorMittal Ostrava by podle mluvčí Barbory Černé Dvořákové kvóta neměla mít vliv, zaměstnává asi pět procent agenturních zaměstnanců. Také mluvčí těžební společnosti OKD Marek Síbrt uvedl, že ve firmě pracuje asi 300 agenturních zaměstnanců, zatímco vlastních zaměstnanců má OKD zhruba 11 tisíc.

„Agenturní zaměstnávání je důležitým nástrojem flexibility firmy, která nám umožňuje pružně reagovat na výkyvy trhu a případné propady objednávek. Zavádění kvót by znamenalo komplikaci a výrazně snížilo flexibilitu firmy,“ řekla mluvčí společnosti Robert Bosch České Budějovice Barbora Schelová. Bosch zaměstnává dlouhodobě na pozicích montážních dělníků agenturní zaměstnance. Jejich podíl se pohybuje kolem 20 procent a například v době dovolených je ještě vyšší.

V chystaném zpřísnění nevidí riziko břeclavská společnost Gumotex, která vyrábí interiérové doplňky do aut, nafukovací čluny či záchranné systémy. Už před dvěma lety si sama nastavila vnitřní limit pro zaměstnávání agenturních zaměstnanců. Obavy zatím nemá ani výrobce šicích strojů Minerva Boskovice.

V určitých oborech či druzích provozů by kvóta 15 procent mohla podle Hospodářské komory způsobovat značné problémy. „Existují zaměstnavatelé, kteří objektivně potřebují zajišťovat větší část svých personálních potřeb flexibilními nástroji. Zároveň nelze veškeré agentury práce paušálně považovat za subjekty, které porušují zákon či zneužívají své zaměstnance,“ uvedla mluvčí komory Lenka Vodná.

Zákaz řetězení smluv

Kmenoví a agenturní zaměstnanci by měli mít podle návrhu ministerstva srovnatelné mzdové a pracovní podmínky. Ministerstvo plánuje i zákaz řetězení pracovních poměrů na dobu určitou v agenturním zaměstnávání, ustanovena má být komise pro udělování povolení ke zprostředkování práce. Agentury budou muset prokazovat finanční způsobilost, zavedeny budou kauce.

Podle Asociace pracovních agentur nelegální pracovní agentury rok od roku sílí. Pokud si firma podle asociace najme legální agenturu, agenturní zaměstnanec si odnese 65 až 79 korun čistého za hodinu a firmu to přijde na 134 Kč a provizi agentuře. V případě různých pseudoagentur prý pracovník dostane 85 až 100 čistého za hodinu. Podnik to přijde na 100 Kč a provizi.

V Česku v roce 2005 působilo 1147 agentur práce, v roce 2014 jich bylo 1585. Podle údajů Odborového svaz KOVO pracuje v Evropě 1,6 procenta lidí z pracující populace pod agenturami, v ČR asi 0,7 procenta.

Nelegální agentury sílí
Podle Asociace pracovních agentur nelegální pracovní agentury rok od roku sílí. „Legální agenturní zaměstnanec a legální agentury ztrácejí další pracovní místa. Není se čemu divit. Nabídce 'šmejdů', minimálně o 11 procent vyšší čistý výdělek pro lidi a současně minimálně o 34 procent nižší fakturační ceny pro firmy, se těžko odolává,“ uvádí asociace.
Pokud si firma podle asociace najme legální agenturu, agenturní zaměstnanec si odnese 65 až 79 Kč čistého za hodinu a firmu to přijde na 134 Kč a provizi agentuře. V případě různých pseudoagentur prý pracovník dostane 85 až 100 čistého za hodinu. Podnik to přijde na 100 Kč a provizi.
V České republice v roce 2005 působilo 1147 agentur práce, v roce 2014 jich bylo 1585. Nejvíce jich bylo v roce 2008, a to 2228.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!