Podivný převod podílu v IZIP přiměl Hegera prověřit její vztahy s VZP | E15.cz

Podivný převod podílu v IZIP přiměl Hegera prověřit její vztahy s VZP

ČTK, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vyzve vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), aby uskutečnilo audit vztahů a smluv mezi VZP a firmou IZIP, která provozuje elektronické zdravotní knížky. Ministra k tomuto kroku přimělo zveřejnění zprávy, že europoslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký přenechali 49 procent firmy IZIP neznámé švýcarské společnosti eHI eHealth International. Udělali to prý proto, aby projekt nemohl být zastaven. VZP o tom totiž uvažuje.

Firma IZIP pro VZP systém elektronických zdravotních knížek provozuje. IZIP je dlouhodobě kritizován zejména kvůli své nákladnosti a neefektivnosti. Správní rada VZP ani ministr zdravotnictví však o kroku europoslanců podle ČT nic nevěděli.

Audit se má uskutečnit ještě předtím, než VZP získá většinový podíl ve firmě IZIP. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že podle informací, které má ministerstvo k dispozici od členů správní rady, VZP zatím akcie IZIP nevlastní. Údajně jsou v úschově.

VZP už nechce do IZIPu pumpovat peníze

Pojišťovna uvažuje o tom, že projekt, který stál za deset let už miliardu korun, zruší. „Skutečně se může stát to, že ten projekt celý stopneme, než abychom do něj dál pumpovali peníze,“ řekl ČT člen správní rady VZP, poslanec TOP 09 Jan Farský. IZIP ještě dostane jednu šanci, ve dvou krajích bude spuštěn zkušební provoz.

Podle člena dozorčí rady VZP Radima Vysloužila (VV) Cabrnoch a Ouzký museli vědět, že svým jednáním postaví VZP do neřešitelné situace a současně poškodí Českou republiku v případě, kdy VZP bude chtít od celého projektu odstoupit. Za naprosté selhání ředitele VZP Pavla Horáka označil, že o kontroverzní akci neinformoval dozorčí orgány pojišťovny. „Jeho argument, že se ho na tuto skutečnost nikdo neptal, není postojem vrcholového manažera, a vzbuzuje množství dalších otázek,“ uvedl Vysloužil.

Podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD a poslance David Ratha je za nynější situaci okolo společnosti IZIP zodpovědný nejen šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák, ale především předseda správní rady pojišťovny a poslanec ODS Marek Šnajdr.

Podle Ratha jde o klasický tunel

„Jde o klasický tunel. Máme něco, co nefunguje, neslouží ani pacientům, ani lékařům a VZP do toho investovala už více než miliardu,“ podotkl Rath. Poslanec a středočeský hejtman řekl, že Šnajdr přitom pravděpodobně při tomto tunelování není „v pasivní roli užitečného idiota“. „Jak známe, jeho afinita k penězům je velmi silná. Všeobecně se mu v Poslanecké sněmovně říká 'Numismatik',“ řekl poslanec.

Jak uvedla ČT, VZP potřebuje k případnému zrušení souhlas švýcarské firmy. Jinak by hrozila arbitráž. IZIP přitom stojí pojišťovnu nejméně dvacet milionů korun měsíčně. Firma eHI eHealth International, založená na konci srpna, podle Ratha sídlí v Curychu na stejné adrese jako některé další společnosti spojené s politiky ODS. David Rath také připomněl, že ve správní radě VZP jsou zástupci ČSSD v menšině, přesto však vystupovali proti tomu, aby pojišťovna podíl v IZIP získala.

Internetové zdravotní knížky měly podle svých autorů zdravotnictví ušetřit finance. Klientům VZP nabízejí on-line přístup k údajům o zdravotních obtížích, užívaných lécích a provedených vyšetřeních. K informacím se mohou dostat i zdravotníci a lékárníci. Má se tak podle autorů předejít předepisování léků, které nemocný dostal už od jiného lékaře. Odbourat by se měla i vyšetření, která člověk již podstoupil.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video