Policie prověřuje exšéfa Sazky Hušáka kvůli padesátimilionové směnce
„Úkony trestního řízení jsou zahájené pro podezření ze spáchání trestného činu pokusu podvodu, nicméně případ je stále ve stádiu prověřování,“ řekla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.
O případ se kriminalisté začali zajímat poté, co se na ně s trestním oznámením obrátili bývalý Hušákův blízký přítel Ulčák a šéf investiční skupiny Penta Dospiva. Podnikatelům se nelíbilo, že se po nich Hušák domáhá zaplacení směnky na 50 milionů, jejíž platnost podle nich dávno vypršela.
Směnku Hušák uplatnil u soudu vůči podnikatelům v březnu tohoto roku. Městský soud v Praze proto vydal směnečný platební rozkaz, proti kterému se ohradil jak Ulčák, tak Dospiva, který na směnce figuruje jako ručitel. Při následném líčení se soud postavil na stranu stranu podnikatelů a žalobu někdejšího šéfa Sazky na zaplacení milionů zamítl.
Hušák v Sazce vládl dlouhých 16 let |
---|
Aleš Hušák se stal šéfem Sazky v roce 1995. Ve funkcích generálního ředitele a předsedy představenstva loterijní firmy postupně skončil předloni. Sazka se na jaře 2011 dostala do insolvence a poté do konkurzu. Její podnikatelskou činnost převzala tentýž rok v listopadu za 3,8 miliardy korun firma Sazka sázková kancelář, vlastněná finančními skupinami PPF a KKCG. Loni v prosinci pak KKCG Sazcku zcela ovládla, když od PPF koupila její poloviční podíl. Cenu transakce její aktéři nezveřejnili, podle informací v médiích šlo o 5,3 miliardy korun. |
Podle Ulčáka směnka sloužila pouze k případnému odkoupení nemovitostí na Menorce, které Hušák vlastnil, v případě, že by se dostal do finančních problémů po pádu Sazky. Dohodnout se na tom měla trojice ústně začátkem května 2011, nabídka však byla údajně omezená tříměsíční lhůtou.
Podle dřívějšího vyjádření Hušákova právníka Andreje Vacíka se ale na inkriminovaném jednání o prodeji nemovitostí nehovořilo. Na co konkrétně byla směnka určená nebo jaká byla doba její platnosti, ale před soudem Vacík neupřesnil. Sám Hušák se tehdy jednání neúčastnil.