Politiky štěpí lustrační zákon, Sobotka připustil jeho zrušení

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Zdroj: ctk

Zrušení lustračního zákona, které dlouhodobě prosazuje KSČM, by mohlo mít podporu i u sociální demokracie. Po jednání poslaneckého klubu to připustil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle něhož již zákon splnil svou roli. Hnutí ANO zatím jasný názor na zrušení zákona nemá. Proti jeho zrušení jsou naopak ODS a TOP 09, podle lidovců norma účel plnila.

Předseda KSČM Vojtěch Filip před dnešní schůzí Sněmovny novinářům řekl, že jeho strana v co nejkratší době předloží návrh na zrušení lustračního zákona, jak měla ve svém volebním programu. Návrh předloží zřejmě formou novely antidiskriminačního zákona.

„Jsme připraveni o zrušení lustračního zákona diskutovat. Už splnil svoji roli a není vážný důvod, aby platil i v dalších letech,“ řekl Sobotka.

Přitom na začátku listopadu v souvislosti s tím, že prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat ministry bez lustračního osvědčení, uvedl: „Pokud jde o otázku negativního lustračního osvědčení, myslím si, že je to zvyklost, která by měla být respektována i nadále, pokud jde o členy vlády.“

Není to jen Babišův problém

Jedním z lidí, kteří by mohli mít povinnost předložit lustrační osvědčení, je předseda ANO Andrej Babiš, jenž se nyní na Slovensku soudí kvůli tomu, že byl veden jako agent StB.

„Tak já to vnímám stejně, ale nechci o tom mluvit, protože by byl pocit, jako že je to můj problém, ale já myslím, že to je problém vícero lidí,“ odpověděl na otázku, zda považuje lustrační zákon za přežitý a je dobré ho zrušit.

Babiš o své možné účasti ve vládě jednal v neděli se Zemanem. Ten je přesvědčen o tom, že by se problém účasti šéfa ANO ve vládě vyřešil přijetím zákona o státní službě. „Pan prezident vyslovil názor, že bych měl být i ministr i místopředseda,“ řekl také o schůzce s prezidentem Babiš, který by se mohl stát příštím ministrem financí a místopředsedou vlády pro ekonomiku.

Vyjádřil se také k informaci týdeníku Euro, kterému bývalý důstojník tajné služby Andrej Kulha řekl, že svazek, který má dokládat Babišovu spolupráci s StB, je zfalšovaný. Podle Babiše mu jeho právníci Kulhu navrhují jako svědka u slovenského soudu, který by mohl rozhodnout v příštím roce.

Zbytek ANO váhá, ODS a TOP 09 lustrace podporují

Na rozdíl od Babiše nemá zatím jasné stanovisko k rušení lustračního zákona zbytek jeho hnutí. Šéf jeho poslanců Jaroslav Faltýnek dnes novinářům řekl, že o zákonu klub bude debatovat v úterý.

Zásadně proti rušení lustračního zákona jsou občanští demokraté. „Lustrační zákon je platný a věřím, že bude i nadále platit. Vyrovnání s minulostí je dlouhodobý proces. Ve státní službě by neměl být nikdo, kdo byl svázán s represivní složkou totalitního režimu,“ uvedl v prohlášení místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

„My se stále nedomníváme, že je doba na zrušení lustračního zákona. Ani v západním Německu by si v roce 1969 neuměli představit, že ve jmenovaných funkcích budou bývalý agenti gestapa,“ řekl ČTK zase místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek uvedl, že lustrační zákon plnil svůj účel a záleží na tom, co by bylo případně předloženo místo něj.

„Vidíme řešení v přijetí služebního zákona. Lustrační zákon do jisté míry přežitý je, ale my bychom to rádi překlopili do služebního zákona,“ nechal se slyšet šéf Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura.

Jak to má Babiš s lustračním osvědčením? Nejspíš ho čeká pozitivní