Polsko zvažuje kvůli Turówu arbitráž s Českem | E15.cz

Polsko zvažuje kvůli Turówu arbitráž s Českem, žádá snížení odškodného skoro o polovinu

Hnědouhelný důl a přilehlá elektrárna Turów
Hnědouhelný důl a přilehlá elektrárna Turów
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Polsko uvažuje o tom, že se kvůli sporu s Českem o hnědouhelný důl Turów obrátí na arbitrážní soud ve Stockholmu, napsal to polský list Dziennik Gazeta Prawna. Na příští úterý je plánované další kolo jednání mezi polskou a českou stranou.

Za českou stranu bude poprvé jednat nová ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová podle Dzienniku na úterním jednání plánuje předložit požadavek na snížení kompenzací za škody v důsledku těžby ze 45 milionů eur (přibližně jedna miliarda korun) na 25 milionů eur. Znovu se bude vyjednávat i o tom, po jak dlouhé době by bylo možné vypovědět smlouvu, která má řešit fungování polského dolu. Polsko podle Dzienniku navrhuje, aby to bylo možné po čtyřech letech, Česko chce, aby to bylo až po 15 letech.

Příští týden prý také Varšava plánuje poslat Praze dopis o tom, že kvůli Turówu plánuje vést arbitrážní řízení. Polsko chce Česko napadnout kvůli údajné diskriminaci investic. „Jde o to, že Češi jinak přistupují k polské investici než ke své vlastní,“ tvrdí nejmenovaný zdroj Dzienniku.

Hnědouhelný důl Turów u hranice s Českem zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Polská státní skupina PGE chce důl postupně rozšířit a prohloubit. Obyvatelé českého pohraničí se obávají ztráty vody i nadměrného hluku a prachu.

Česko kvůli Turówu na Varšavu podalo žalobu u Soudního dvora EU, podle níž Polsko schválilo prodloužení těžby v dole, aniž by dostatečně posoudilo její ekologické dopady na české obce. Uzavření dolu by znamenalo i zastavení provozu elektrárny. Unijní soud loni v květnu nařídil Polsku, aby provoz Turówa zastavilo až do vydání konečného rozsudku. Tomu se Varšava ale odmítla podřídit, za což jí Soudní dvůr EU v září uložil pokutu ve výši půl milionu eur.

Mluvčí Evropské komise v úterý řekl, že pokud Varšava odmítne platit pokutu uloženou Soudním dvorem EU, může jí Brusel strhnout peníze z unijních dotací vyčleněných v rozpočtu na roky 2021 až 2027. V případě Turówa polská vláda dostala už tři výzvy k zaplacení pokuty i upozornění, že se k ní přičítají úroky. Agentura Bloomberg ve středu napsala, že Evropská komise by mohla dotace Polsku zablokovat v nejbližších dnech nebo týdnech, doposud jde o více než 50 milionů eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery