Poslanci prosadili svoji verzi stavebního zákona, senátní spadla pod stůl | E15.cz

Poslanci prosadili svoji verzi stavebního zákona, senátní spadla pod stůl

mit, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Poslanecká sněmovna odsouhlasila původní návrh novely stavebního zákona. Ten se do dolní komory vrátil začátkem června, kdy k němu vyjádřil připomínky Senát. Novela mezi veřejností i politiky vyvolala intenzivní diskuzi, která se týkala například vypuštění spolků ze stavebních řízení. 

Sněmovna stvrdila svoji verzi rozsáhlé novely stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Poslanci odmítli pozměňovací návrhy Senátu, které se týkaly například přezkumu nezákonného jednání v moci úřední nebo pořizování územních plánů. Novelu nyní ve sněmovní verzi dostane k podpisu prezident.

Schválená novela umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Umožní také na pouhé stavební ohlášení postavit rodinné domy nebo rekreační chaty bez omezení stavební plochy, dosud se smí jen do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy.

Jednou z nejhlasitějších kritiček byla během několikahodinového jednání v horní komoře parlamentu senátorka za Zelené Jitka Seitlová.

Senát například nepodpořil její návrh, aby se stavebního řízení mohly účastnit například ekologické spolky a sdružení. Senát naopak schválil Seitlové návrh, aby v zastavěném území nemohlo vést elektrické vedení o napětí 400 kV.

Senát rovněž odsouhlasil návrh Ivo Bárka, podle kterého bude možné zahájit v předběžné fázi projednávání změny územního plánu. Zatímco se proti novele stavěly občanské a ekologické spolky, v plném znění ji podporovala například Hospodářská komora ČR. Podle ní totiž nové znění zákona podpoří stavební průmysl, odborníci rovněž poukazovali na možné zkrácení doby stavebních řízení.

„Stálo by za úvahu, aby o větších stavbách opět rozhodoval pouze jeden úřad na úrovni hlavního města Prahy, která je zodpovědná za územní rozvoj obce. Tím by byla zajištěna jednotnost názoru a vysoká odbornost při rozhodování,“ řekla k řešení situace v českém stavebnictví například Renáta Pintová Králová, členka České společnosti pro stavební právo.

Je to největší omezení po roce 1989, stěžují si spolky

Ze stavebního zákona v důsledku poslaneckých pozměňovacích návrhů zmizelo ustanovení dávající šanci účastnit se územního a stavebního řízení osobám, o nichž tak stanoví zvláštní zákon, tedy právě spolkům. V zákoně o ochraně přírody a krajiny jim předloha umožňuje účastnit se řízení jen pouze podle tohoto zákona.

Někteří poslanci i senátoři naopak spolky kritizovali za to, že se kvůli nim povolování staveb neúměrně prodlužuje a komplikuje. Ochranářské spolky uvádějí, že jde o největší omezení občanských práv po roce 1989, které je v rozporu s Ústavou. Dobu schvalování podle nich navíc nezkrátí.

Předseda výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch (ČSSD) dnes kvůli tomu vyzval poslance, aby nepodpořili ani jednu verzi s tím, že snižuje svobodu a práva veřejnosti. Lepší podle něj bude počkat na nový stavební zákon. "Je to nejzásadnější omezení účasti veřejnost na veřejném dění od listopadu 1989," varoval poslanec ČSSD Václav Zemek. Naopak Ivan Adamec (ODS) hovořil v souvislosti s dotčenou veřejností o "profesionálních vysíračích".

Autor: mit, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video