Potvrzeno: devizové intervence ČNB potrvají minimálně ještě rok

Budova České národní banky

Budova České národní banky Zdroj: Novak Tomas/Euro

Intervenční režim České národní banky v rámci měnové politiky, v němž se snaží udržet kurz poblíž 27 korun za jedno euro, potrvá minimálně ještě rok. Rozhodla o tom bankovní rada, která nevyloučila ani další posun termínu. Uvedl to guvernér ČNB Miroslav Singer v prezentaci o měnovém jednání bankovní rady. Aktuální květnová prognóza ČNB počítá s režimem devizových intervencí do počátku příštího roku. Devizové intervence centrální banka zahájila loni v listopadu s cílem zabránit deflaci.

„Přesto, že jde o rozhodnutí, které není ničím překvapující, tak za poslední dobu došlo v ekonomice k několika zásadním změnám. Jednak se ekonomika dostává do silnějšího růstu. K tomu se poprvé v letošním roce objevuje výraznější inflace, která doposud byla velmi blízko nuly. Dá se tedy říci, že až nyní pomalu přicházejí efekty intervencí z loňského podzimu,“ dodal analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Podle Kozuba musí ekonomika počítat s tím, že Evropská centrální banka začala používat záporné úrokové sazby. „Přestože nejsme součástí eurozóny, tak kurz eura je pro české sub-dodavatele důležitý,“ uvedl.

Utlumený cenový vývoj v zahraničí

Rizika pro vývoj odhadovaný centrální bankou jsou přitom podle Singera protiinflační. To podle něj znamená, že stoupla potřeba pozdějšího ukončení režimu devizových intervencí, než předpokládá prognóza. Mezi rizika, která by tlumila růst cen, patří výrazně utlumený cenový vývoj v zahraničí, nižší pozorovaný růst cen potravin, nižší výhled na vývoj regulovaných cen a rozpočtová politika v roce 2015.

Návrat do standardního režimu měnové politiky nebude podle guvernéra znamenat posílení kurzu koruny na úroveň před zahájením intervencí. „V mezidobí totiž dochází k průsaku slabšího kurzu koruny do cenové hladiny i dalších veličin,“ uvedl Singer.

Mezirocní inflace v Cesku Mezirocní inflace v Cesku | E15

Bankovní rada České národní banky také opět rozhodla ponechat úrokové sazby na historických minimech. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje. Bankovní rada již 7. května uvedla, že se zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB opustí režim devizových intervencí později.