Přebytek rozpočtu v lednu meziročně klesl na necelých 29 miliard

Ke konci ledna celkové příjmy státního rozpočtu meziročně klesly o 18 miliard na 111 miliard korun. Celkové výdaje státu meziročně rovněž klesly, a to o 1,5 miliardy na 82,4 miliardy korun.
Lednový přebytek státního rozpočtu sice podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška dosáhl třetí nejvyšší hodnoty v historii, mnoho důvodů k optimismu ohledně vývoje státní kasy ale však nenabídl.
„Daňové příjmy se proti loňskému lednu smrskly o 21 procent. Hlavním důvodem k tomuto snížení s dvoutřetinovou vahou byla regulace předzásobení tabákovými kolky a v tomto případě je důvodné čekat, že celoroční výběry budou naopak vyšší než loni. V nečekaném propadu se ale v lednu ocitl výběr DPH, a to přes solidní předvánoční tržby obchodníků a rozjetou ekonomiku,“ dodal Sobíšek
Inkaso spotřebních daní meziročně pokleslo o 12,8 miliardy na 11,9 miliardy korun. Na pokles mělo velký vliv inkaso spotřební daně z tabákových výrobků, které meziročně kleslo o 12,3 miliardy na 4,6 miliardy korun. Předzásobení tabákovými výrobky koncem předloňského roku souviselo se zvýšením sazeb daně od 1. ledna 2014. „Lze očekávat, že tento vliv bude v průběhu roku klesat,“ uvedlo MF.
Výběr daně z přidané hodnoty v lednu klesl meziročně o 11,3 procenta na 28,4 miliardy korun. Schválený rozpočet přitom počítá s poklesem proti roku 2014 o 0,4 procenta. „Inkaso daně v roce 2015 by mělo být ovlivněno především zavedením druhé snížené sazby DPH ve výši deset procent, která bude aplikována na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou stravu,“ uvedlo MF s tím, že dopad odhaduje na 2,4 miliardy korun.
Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke koci ledna na ně z rozpočtu putovalo 36,6 miliardy korun, meziročně o jednu miliardu více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky za 512,6 miliardy korun.