Přesun českých firem do daňových rájů pokračuje

Exotika, zájezdy, cestovky

Exotika, zájezdy, cestovky Zdroj: ctk

Zájem českých podnikatelů o přesun sídla firmy do daňového ráje v letošním prvním pololetí dál prudce roste. Počet vlastníků českých podniků, kteří pocházejí z destinací považovaných za daňové ráje, se od začátku roku do konce června zvýšil o 2,5 procenta na 12 046 společností. Do těchto zemí tak přesídlilo 294 firem, za celý loňský rok to přitom bylo 328 tuzemských společností. Vyplývá to z analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA).

Z daňového ráje tak bylo v pololetí kontrolováno 3,29 procenta z 366 500 firem registrovaných v Česku. K nejatraktivnějším daňovým rájům i nadále patří Nizozemsko, Kypr a Lucembursko. Zatímco obliba Kypru od roku 2006, kdy ČEKIA tyto statistiky detailně sleduje, nepřetržitě roste, počet společností ovládaných z Nizozemska ale od roku 2009 stagnuje a z Lucemburska dokonce klesá.

„Pokud by čeští podnikatelé zachovali tempo zapojování svých firem do mezinárodních holdingů po celý zbytek letošního roku, jednalo by se o největší odliv za poslední tři roky,“ uvedla k číslům analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová. Počet českých firem s majitelem z daňového ráje by tak podle ní za celý letošní rok meziročně vzrostl o 10,5 procenta na 12 340 podniků.

„Zdá se, že ani pravicová vláda prozatím nedokázala zastavit, ale ani zbrzdit, zájem českých podnikatelů o přesun sídla do daňového ráje,“ dodala Štěpánová.

Největší relativní přírůstek vlastníků českých firem v letošním prvním pololetí zaznamenaly Bahamy o 17 procent, Belize o 13 procent a Seychely o 12 procent, hlavně ale kvůli nižší srovnávací základně. Největší absolutní přírůstek ČEKIA registruje u Spojených států amerických (123 firem), Kypru (79 firem) a Seychel (51).