Přetáčení tachometrů trestné nebude, návrh neprošel

Podle údajů specializované firmy má takzvaně stočený tachometr třetina až polovina ze zhruba 400 tisíc ojetých vozů, které se v Česku ročně prodají. Neoprávněný zisk z jejich prodeje činí prý asi čtyři až šest miliard korun.
Autoři novely poukazovali na to, že kupujícím vozů s přetočenými tachometry vznikají značné škody. Neznají navíc skutečné opotřebení důležitých součástí vozu, což může způsobit i nehodu.
„Podvodníci jsou čím dál tím drzejší a odvážnější, leckdy již stáčejí kilometry o celé statisíce,“ uvedli předkladatelé návrhu. Jeden z nich, poslanec Stanislav Huml už dříve upozornil na to, že se objevují inzeráty, které posunutí tachometru nabízejí například za 500 korun. Podle Humla je to podobné, jako kdyby někdo v inzerátu nabízel vykrádání bytů.
Řešit se to bude jako přestupek, upřednostňuje vláda
Předloha počítala s tím, že by za opakované přetáčení tachometrů hrozilo vězení šest měsíců až tři roky. Maximální trest by byl ale až deset let – právě v této souvislosti vláda poukazovala na to, že novela by mohla vést až k absurdním situacím. Například za zvlášť závažný zločin až s desetiletou sazbou vězení se považovalo obstarání počítačového programu, který umožňuje zásah do tachometru, s úmyslem umožnit nebo usnadnit vlastizradu.
Předkladatelé většinu poslanců proto nepřesvědčili; pro zamítnutí hlasovala koalice, komunisté se hlasování většinou zdrželi.
„Je to nekoncepční podoba z hlediska vnitřní logiky a srozumitelnosti nově navrhovaných ustanovení. Ministerstvo dopravy připravuje novelu, která zakáže a bude trestat přetáčení, ale pod správním právem,“ vyjádřil názor koaličních poslanců Aleš Rádl z ODS.
Podle analýzy Sdružení na ochranu vlastníků automobilů je trestní postih přetáčení tachometrů ve světě zaveden například v Německu, ve Velké Británii, Francii, Belgii či ve Spojených státech amerických, kde jsou postihy nejpřísnější.