Problémy s EIA čerpání dotací na dopravní stavby nezastaví, tvrdí Ťok | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Problémy s EIA čerpání dotací na dopravní stavby nezastaví, tvrdí Ťok

Problémy s EIA čerpání dotací na dopravní stavby nezastaví, tvrdí Ťok
oprava dálnice D1
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Kvůli problémům s uznáváním posudků na dopad staveb na životní prostředí (proces EIA) nebude nutné přesouvat evropské dotace z dopravního stavitelství do jiných oborů. Ministerstvo dopravy má pro tyto peníze jiné smysluplné využití. Na dnešním Žofínském fóru to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Podle něj ministerstva životního prostředí a dopravy stále vyjednávají s Evropskou komisí o uznání výjimek pro problémové stavby.

Problémy s posudky na životní prostředí, které EU nechce uznávat, má v Česku 98 dopravních staveb za zhruba 130 miliard korun. Jde o staré posudky vzniklé podle zákona z roku 1992, tedy před vstupem Česka do EU.

Peníze z takzvaného Operačního programu doprava II. je naopak možné využít na opravy dálnic, například pro rekonstrukci dálnice D1, modernizaci železnic a i v silniční infrastruktuře na projekty, které problémy s uznáním EIA nemají.

I přes problémy s uznáním vlivů staveb na životní prostředí plánuje letos ministerstvo dopravy zahájit stavbu 115 kilometrů silnic prvních tříd a dálnic za zhruba 20 miliard korun, uvedl Ťok. Kromě toho bude na opravy a údržbu silnic prvních tříd směřovat devět miliard korun a 3,2 miliardy na opravy a údržbu dálnic.

Ťok: Zpoždění nemusí vůbec nastat

„Přestože vyjednávání s Evropskou komisí o uznání problematických posudků se nevyvíjí dobře a ministerstvo se připravuje na situaci, kdy bude muset proces opakovat, velká zpoždění kvůli tomu nemusí stavby nakonec nabrat,“ uvedl Ťok. Zjednodušené procesy EIA by mohly v ideální bezproblémové variantě trvat šest měsíců, uvedl ministr s tím, že jde o odhad ministerstva životního prostředí.

Původně ministerstvo dopravy odhadovalo, že zpoždění v případě opakování procesu EIA by mohlo trvat jeden až dva roky. Jak dlouho nakonec bude opakování procesu trvat, se podle Ťoka ukáže na prvním případě, kterým bude posudek na stavbu dálnice D49. Dokumentaci k opětovnému posouzení stavby chce úřad ministerstvu životního prostředí předložit v nejbližší době.

Matyáš: Ještě existují možnosti pro nalezení kompromisu

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše ještě vláda nevyčerpala všechny možnosti pro nalezení kompromisu s EK. „Ve svých připomínkách navrhujeme, aby vláda uložila ministerstvu dopravy ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zpracování analýzy možností, jak přijmout specifickou právní úpravu k řešení dané situace. Cílem je zjednodušení procesu pro dotčené projekty při zachování cílů směrnice EIA,“ uvedl Matyáš. Ve středu by měl návrh projednávat hospodářský výbor Sněmovny.

Z významných staveb, které mají být letos zahájeny, zmínil ministr mimo jiné stavbu dálnice D3 Ševětín - Borek, nebo D7 Postoloprty - Bítozeves. Na železnici půjde o modernizaci tratí Český Těšín - Dětmarovice, Bludov - Jeseník či Beroun - Králův Dvůr.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!