Protiruské sankce ženou firmy za hranice Evropské unie

Velvyslanci členských zemí EU se ohledně spuštění tvrdší varianty protiruských sankcí kvůli ukrajinské krizi mají sejít ve čtvrtek. V pondělí země EU potvrdily záměr přitvrdit hospodářské sankce, které budou mimo jiné spočívat v omezení exportu zboží a služeb z EU do Ruska.
„V okamžiku, kdy evropští výrobci nemohou následkem ekonomických sankcí dovážet své produkty a služby do Ruska, jejich místo obsazují firmy z Číny, Jižní Ameriky a ostatních mimoevropských zemí. Tito dodavatelé často nabízejí produkty srovnatelné či nižší kvality za ceny o zhruba desetinu vyšší. Jedním z možných řešení pro evropské dodavatele, jak neztratit pozici na ruském trhu, je založení společnosti mimo EU a jejím prostřednictvím export do Ruska uskutečnit,“ uvedl Vítězslav Hruška ze společnosti Apogeo. Do její skupiny patří firma Smart Office, která nabízí takzvané předzaložené firmy.
„V uplynulém měsíci jsme asistovali u založení o osm procent více společností než v předchozích měsících,“ upozornil Hruška. Jednou z nově poměrně oblíbených jurisdikcí jsou podle něj Spojené arabské emiráty, konkrétně Dubaj. S touto lokalitou má Česká republika také uzavřenou smlouvu o zamezení dvojímu zdanění a umožňuje anonymitu vlastnictví společnosti. Dále také registruje zájem ukrajinské klientely ke přemístění své firmy do Česka či jiných států EU.
U společnosti Offshoreservis.cz je počet registrovaných offshore společností zatím přibližně stejný jako před uvalením sankcí. „Registrujeme ale zvýšený zájem o informace. Firmy nyní spíše zjišťují možnosti, jak se sankcemi vypořádat. Navýšení počtu nově registrovaných takzvaných offshore společností s vlastníky z EU očekáváme v průběhu několika týdnů za předpokladu, že nedojde k uvolnění sankcí vůči Rusku,“ řekl Tomáš Procházka z Offshoreservis.cz.
Spojené Arabské Emiráty a Hong Kong, cílová místa
Také společnost Akont, která pro české firmy zajišťuje mezinárodní korporátní struktury, se od zavedení sankcí setkává s vyšší poptávkou po mezinárodních řešeních zahrnujících země, jež nejsou do sankcí zahrnuty. Mezi typické zástupce patří podle partnera firmy Karla Pluhaře Spojené Arabské Emiráty, Hong Kong, tedy země s přívětivým daňovým režimem využívané při mezinárodním obchodu.
Jak však Pluhař podotkl, export do Ruska přes třetí zemi nelze vyřešit pouhým přepracováním korporátní struktury. Je prý nutné vyvinout značné úsilí také v jiných oblastech provozního charakteru. Záleží také na přístupu ruských celních a dalších úřadů. „Nelze proto s jistotou tvrdit, že i při zajištění všech potřebných kroků je možné dopad sankcí zmírnit nebo dokonce eliminovat,“ poznamenal.