První známky světa prolomily český filatelistický aukční rekord | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

První známky světa prolomily český filatelistický aukční rekord

První známky světa prolomily český filatelistický aukční rekord
Aršík známek Penny Black, který se v Česku prodal ze 1,9 milionu korun
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Šestiblok prvních známek světa Penny Black se dnes na aukci v Praze vydražil za 1,9 milionu korun. Richard Burda ze společnosti Burda Auction, která dražbu pořádá, řekl, že se jedná o nejdražší filatelistickou položku vydraženou v Česku. Známky vydané roku 1840 ve Velké Británii se dnes prodaly za vyvolávací cenu. Byl pouze jeden zájemce, k ceně známek zaplatí ještě 18 procentní aukční příplatek.

Šestice dnes dražených jednopencových černých známek s podobiznou královny Viktorie je mimořádně vzácná jednak proto, že jsou známky v bločku, navíc nejsou orazítkované. Především ale pocházejí z 11. tiskové desky, z níž bylo tištěno pouze 0,25 procenta nákladu Penny Black.

„Reálná cena je dva až pět milionů,“ vysvětlil Burda s tím, že jediný další dochovaný šestiblok z 11. tiskové desky se v roce 2007 prodal v USA za v přepočtu osm milionů korun. V Česku se prý jedná o nejdražší filatelistickou položku prodanou na oficiálních aukcích, dražší byly už jen celé sbírky známek.

Celky nepoužitých prvních známek světa platí ve filatelii za exkluzivní materiál, k prodeji jsou nabízeny jen ojediněle. Původním majitelem dnes dražených známek byl jeden z největších britských sběratelů Cyril Humphrey Cripps, jehož vzácná sbírka byla filatelistickému trhu skryta desítky let. Podle Burdy dnes nabízela známky investiční společnost.

Aukce ve Skleněném paláci v Dejvicích potrvá do neděle, kdy se budou dražit české známky. „Trhu se známkami se v zahraničí daří velmi dobře, český trh je ale zahleděný do českých známek,“ uvedl Burda, podle nějž musejí čeští sběratelé a investoři, kteří mají zájem o zahraniční známky, nakupovat hlavně v cizině. Proto se prý snaží dostávat co nejvíc kvalitního „materiálu“ i na české aukce.

Za nejdražší známku světa je považovaná švédská poštovní známka Tříšilinková žlutá. Tento barevný chybotisk z roku 1855 byl vytištěný omylem v jediném exempláři. V roce 2010 byla vydražena podle světových agentur za rekordní částku 2,27 milionu dolarů (46,1 milionu korun), čímž překonala vlastní rekord z roku 1996. Přesná cena známky ale zůstala utajena. Vůbec nejcennější filatelistickou položkou při dražbách ovšem je takzvaná „Obálka z Bordeaux“. Na unikátní obálce jsou nalepeny současně červený a modrý Mauritius. V roce 1993 ji na aukci koupil anonymní sběratel, zaplatil za ni pět milionů dolarů (101,6 milionu korun).

Za nejvzácnější známku považují filatelisté známku Britská Guyana. Tato slavná jednocentová známka z roku 1856 je také chybotisk. Nepříliš vzhlednou červenou známku se zastřiženými rohy, na níž se dá rozeznat kresba plachetnice, naposledy vydražil John du Pont za 935 tisíc dolarů (asi 19,3 milionu korun) v roce 1980. V laické veřejnosti je nejpopulárnější známkou světa Modrý Mauritius, který se objevil společně s červeným v roce 1847 jako první emise stejnojmenné britské ostrovní kolonie. Má hodnotu dvě pence, existuje asi 12 exemplářů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!