Pytláci zabíjejí rekordní množství dravých ptáků. | E15.cz

Pytláci zabíjejí rekordní množství dravých ptáků. Používají i zakázané jedy

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Za první čtyři měsíce letošního roku ornitologové odhalili 33 případů otrávených dravců a sov. To už je téměř polovina z celkového čísla takto zabitých dravých ptáků v loňském roce, vyplývá z dat České společnosti ornitologické (ČSO). Přestože jde o trestný čin, odsouzený zatím nebyl nikdo. 

„Předpokládáme jednoduchou souvislost s koronavirovou karanténou. Lidé jsou víc doma a mají čas i na takovéto trestné činy, současně jiní lidé víc chodí do přírody a otrávená zvířata nacházejí,“ řekl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Například koncem dubna na Hodonínsku travič zabil celou rodinu chráněných orlů mořských. Pravděpodobnou příčinou byla otrava zakázaným jedem karbofuran. O měsíc dříve padl za oběť pytlákům orel mořský a jeho nevylíhnutá mláďata na Královéhradecku. Ornitologická hlídka se speciálně vycvičeným psem opodál našla ještě zabitou káni lesní. Jako otrávená návnada sloužilo sele. Oba případy již vyšetřuje policie. 

„Protože nemáme žádného chyceného traviče, můžeme si motivy jen domýšlet. Jde o lidi z řad myslivců, chovatelů či rybářů, kteří se takto snaží zlikvidovat dravce a šelmy. Většina návnad je zřejmě určena liškám nebo kunám, ale návnady cíleně určené dravcům nebo krkavcovitým ptákům se také objevují,“ uvedl šéf ornitologů.  

Zástupci myslivců travičství zavrhují. „Českomoravská myslivecká jednota odsuzuje jakýkoli nelegální způsob lovu, zvláště pak zavrženíhodného trávení zvěře a dalších živočichů. Vyzýváme myslivce, aby byli při výkonu práva myslivosti obezřetní,“ uvedla mluvčí myslivecké jednoty Andrea Güttlerová.

Česká společnost ornitologická se kvůli ochraně dravců zapojila do evropského projektu Life PannonEagle. Psí jednotka vedená psovodkou Klárou Hlubockou vyhledává v terénu zvířecí oběti otrav a preventivně navštěvuje důležitá místa výskytu dravců.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video