Rakouský prezident Fischer přijel na návštěvu Česka vlakem

Vlak s rakouským prezidentem zastavil u prvního nástupiště hlavního nádraží v Praze v 11:07. Na Fischera tam u sochy zachránce židovských dětí Nicholase Wintona čekala nastoupená jednotka Hradní stáže s prapory, uvítal ho šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Dobře naladěný rakouský prezident pak zamával novinářům a přešel po červeném koberci do Vládního salonku. V něm strávil přibližně půl hodiny, než byl přistaven vlak s historickými vozy.
Vlak tažený parní lokomotivou dorazil do Stochova krátce před 13:00, na nástupišti Fischera a jeho manželku přivítal Zeman se svou manželkou Ivanou. Na nádraží čekala také více než stovka přihlížejících i čestná jednotka v historických uniformách československých legionářů. Prezidenti na nádraží odhalili pamětní desku, která připomíná první setkání prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a jeho rakouského protějšku Michaela Hainische v roce 1921. Cestou na lánský zámek se zastavili na hřbitově, kde položili věnec na Masarykův hrob.
Opět se salvami
V Lánech se končícímu rakouskému prezidentu dostalo mimořádných poct. Zeman ho na zámku přijal jako prvního cizího státníka s vojenskými poctami včetně 21 dělových salv, které zazněly během státních hymen. Ty byly poprvé v novodobé české historii na počest zahraničního hosta stříleny při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Před společným obědem a jednáním se oba prezidenti krátce prošli zámeckým stromořadím.
Oba politici se spolu bavili třeba o uprchlické krizi, na kterou mají odlišné názory. Shodují se ale v pochybnostech nad dohodou o navracení uprchlíků mezi EU a Tureckem. Zeman na tiskové konferenci zopakoval svůj odmítavý názor na přerozdělování migrantů podle kvót, Fischer uvedl, že evropské země by měly problém řešit společně, a Vídeň proto volá po spravedlnosti v přerozdělování. Dodal, že je otázkou, jakým způsobem tuto spravedlnost zajistit. Už ve vlaku cestou do Prahy novinářům řekl, že odlišné postoje obou zemí vycházejí z rozdílné výchozí pozice, která znamená rozdílné zájmy.
Mluvili dále o dopravním spojení mezi oběma zeměmi a ujistili se vzájemným přátelstvím. Fischer, kterému končí druhé funkční období, slíbil, že Česko bude navštěvovat i v budoucnu. Zároveň Zemanovi přislíbil, že udělá vše pro jeho brzkou návštěvu ve Vídni.
Vzpomínka na Masaryka a Hainische
Prezidenti si na lánském zámku prohlédli i malou výstavku, na které byly kromě fotografií ze setkání Masaryka s Hainischem vystaveny i dobové dokumenty, včetně tehdejší mezistátní smlouvy mezi Československem a Rakouskem o vzájemné neutralitě a spolupráci. Archiváři připravili i dokument představující tehdejší menu nebo zasedací pořádek hostů.
Na dnešním programu Fischera byla také návštěva rakouského velvyslanectví nebo státní večeře na Pražském hradě. V úterý pak navštíví Rakouské gymnázium, podnikatelský seminář, výstavu na Kampě nebo památník heydrichiády. Z Prahy odjede odpoledne opět vlakem.
Fischer se Zemanem se neshodli v otázce migrace |
---|
Český i rakouský prezident pochybují o dohodě o navracení uprchlíků mezi Evropskou unií s Tureckem, v názorech na migraci se ale liší. Prezident Miloš Zeman zopakoval svůj odmítavý názor na přerozdělování migrantů podle kvót. Rakušan Heinz Fischer uvedl, že evropské země by měly problém řešit společně, a Vídeň proto volá po spravedlnosti v přerozdělování. Dodal, že je otázkou, jakým způsobem tuto spravedlnost zajistit. „Žádná země Evropy, ani jedna jediná - ani Německo ne - nemůže vyřešit tento problém sama. A to je ten důvod, proč Rakousko volá po spravedlnosti přerozdělování,“ uvedl Fischer k řešení přílivu migrantů. „Když je v Evropě veliký problém, tak by se přeci všechny země Evropy měly nějakým způsobem spravedlivě podílet a spolupracovat na řešení tohoto problému,“ dodal. |
Poslední Fischerova státní návštěva
Pro Fischera je cesta do Česka poslední státní návštěvou v úřadu rakouského prezidenta. Už na konci dubna se koná první kolo prezidentských voleb, v nichž Rakušané vyberou jeho nástupce.
Prezidenti si na lánském zámku prohlédnou i malou výstavku, na které jsou kromě fotografií ze setkání Masaryka s Hainischem vystaveny i dobové dokumenty, včetně tehdejší mezistátní smlouvy mezi Československem a Rakouskem o vzájemné neutralitě a spolupráci. Archiváři připravili i dokument představující tehdejší menu nebo zasedací pořádek hostů.
Na Fischera dnes ještě třeba čeká návštěva rakouského velvyslanectví nebo státní večeře, v úterý pak navštíví Rakouské gymnázium, podnikatelský seminář nebo památník heydrichiády. Z Prahy odjede odpoledne opět vlakem.