Rath se možná dočká odškodnění. Vazba byla příliš dlouhá, rozhodl soud | E15.cz

Rath se možná dočká odškodnění. Vazba byla příliš dlouhá, rozhodl soud

David Rath
David Rath
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Justice loni při prodlužování vazby porušila základní práva bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který je obžalovaný z korupce. Ústavní soud (ÚS) vyhověl Rathově stížnosti a zrušil červnové usnesení Vrchního soudu v Praze. Otevřel tak cestu k případnému odškodnění. Na samotný trestní proces nemá dnešní nález přímý vliv.

Rath už od listopadu ve vazbě není. Strávil tam 1,5 roku, nyní na verdikt čeká na svobodě. Ústavní soudci po tu dobu všechny jeho stížnosti, kterých bylo nejméně 12, odmítali bez detailního projednání.

Podle Ratha Vrchní soud v Praze loni při potvrzování vazby porušil jeho práva na osobní svobodu, soudní ochranu a spravedlivý proces. Nepřihlédl prý k argumentaci a návrhům vzneseným obhajobou a řádně nezvážil možnosti nahrazení vazby jiným opatřením. Podle Ratha nelze po více než roční době vazby její důvodnost opírat o skutečnosti známé už při zahájení trestního stíhání.

David Rath uvedl, že o hmotném odškodnění neuvažuje. Důležitější prý je, zda se soud zabýval údajně zmanipulovanými důkazy v jeho kauze. Předchozí soudy podle něj rozhodovaly o vazbě mimo jiné na základě policejních přepisů odposlechů, které údajně neodpovídají nahrávkám.

„Mně o žádnou satisfakci, myslím hmotnou, nejde, skutečně to nejvíc postihlo moje děti a tam nevím, jestli by jim něco takového pomohlo, nebo nepomohlo,“ řekl Rath. Také zatím neviděl celé písemné rozhodnutí ÚS. „Vazba byla rozhodována na podkladě, řekněme, nepravdivých a zmanipulovaných důkazů, čili spíš mi půjde o to, zda toto bylo nějak řešeno,“ dodal.

Rath tvrdí, že přepisy odposlechů, které jsou podle obžaloby hlavním důkazem v kauze, neodpovídají záznamu. Nepravdivý je podle něj také protokol o jeho zadržení v květnu 2012.

Verdikt Ústavního soudu je podle něj důležitým rozhodnutím „směrem ke kultivaci našeho represivního systému“. „Soud si uvědomuje, že v České republice dochází ke zneužívání institutu vazby a nebezpečí, které z toho vyplývá,“ dodal.

Buštěhrad, gymnázium, nemocnice..

Státní zástupce v Rathově kauze viní skupinu 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012. Týkaly se prý opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a modernizace nemocnic. Podmínky obchodních soutěží financovaných z části dotacemi Evropské unie byly údajně „ušité na míru“ předem domluvené firmě.

Žalobce označuje za organizátory Kateřinu Pancovou a Petra Kotta, přičemž Rath údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Zbylých osm obžalovaných jsou šéfové a manažeři firem. Rathovi hrozí nejvyšší trest, až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video