Rektoři: další škrty mohou vést ke kolapsu univerzit

studenti

studenti Zdroj: profimedia.cz

Do roku 2014 mají veřejným vysokým školám klesnout příjmy ze státního rozpočtu ze současných 19 na necelých 15 miliard korun. Po dnešním zasedání to uvedla Česká konference rektorů (ČKR) s tím, že v případě takových škrtů by mohl nastat kolaps a nebyly by peníze na výuku. Premiér Petr Nečas (ODS) jim ale řekl, že peníze navíc v příštích letech nebudou. Možnost "přilepšit si" výnosy ze školného rektoři odmítli. Peníze od studentů by podle nich neměly lepit díry ve veřejném rozpočtu.

Ještě před dvěma lety školy hospodařily celkem s 22 miliardami. Do roku 2014 by se tak jejich rozpočet snížil o 32 procent. „Musíme být schopni drasticky snížit náklady,“ řekl rektor Univerzity Karlovy a předseda ČKR Václav Hampl. Dodal, že podobné úspory jsou možné jen razantním snížením počtu studentů. „Ale my jim nemůžeme říct: prosím vás odejděte, my už nemáme peníze,“ dodal.

„My budeme muset velmi velmi výrazným způsobem redukovat i přípravu rozpočtů na rok 2013 a 2014 a nevyhneme se celé řadě velmi nepopulárních kroků,“ sdělil na začátku dnešního zasedání rektorům premiér Petr Nečas (ODS). Zároveň upozornil, že finanční výhledy se mohou měnit podle toho, jak se bude vyvíjet ekonomika.

I přes špatnou finanční situaci rektoři nepodporují návrh zákona, který počítá se zavedením školného. „Školné by nemělo nahrazovat výpadky veřejného financování,“ myslí si Hampl. Rektor VŠE Richard Hindls navíc připomněl, že návrhy ohledně podoby školného se neustále mění a nelze na nich stavět.

Rozhovor s ministerm školství si přečtěte zde:

Rektoři zopakovali svůj nesouhlas s návrhy dvou reformních zákonů z dílny minsiterstva školství. Takto zásadní změny by podle nich navíc neměly být přijímány v době škrtů.

„Zároveň se zásadním snížením rozpočtů veřejných vysokých škol může (záměr zákona o vysokých školách) snadno způsobit kolaps celého systému českého vysokého školství a na mnoho let devastovat konkurenceschopnost České republiky v evropském a globálním prostoru,“ varovali.

Nečas: Nečas reformy podpořil

Reformy dnes podpořil premiér Nečas, podle něj jsou nutné, aby ČR zůstala konkurenceschopná. Změny odmítají kromě ČKR také Rada vysokých škol a akademické senáty většiny univerzit.

Reformy se připravují několik let, kvůli protestům akademické obce byly pokaždé odloženy. Kromě školného se v nich počítá také se změnami pravomocí akademických orgánů a akreditační komise. Nově by se také školy měly orientovat buď na výzkum, vzdělávání nebo praktické uplatnění absolventů.

Kabinet by měl návrh reformy projednat v březnu. Poslední únorový týden přitom bude na většině univerzit protestní.