Rok od smrti Václava Havla: vosková srdce i potyčky

Alžbětinskou scénu Divadla Husa na provázku v Brně ozdobilo voskové srdce ze svíček zapalovaných na počest Václava Havla. Slavnostnímu odhalení plastiky předcházel slovní konflikt mezi přívrženci a odpůrci exprezidenta. Před divadlem protestovali dva muži s protihavlovskými transparenty. Umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek jim část lepenkových transparentů vzal, poté se o ně přetahovali.
Slavnostního odhalení voskového srdce, které dříve stálo u Národního divadla v Praze, se zúčastnilo asi 150 lidí. „Václav Havel změnil život nás všech. Čest jeho památce,“ uvedl Morávek. „Václav Havel chybí mně i celé společnosti,“ doplnil bývalý prezidentův poradce, divadelník Petr Oslzlý.
Dva muži demonstrující před divadlem se novinářům nechtěli představit jmény. Zastupovali prý Iniciativu proti velebení Václava Havla. „Jakékoliv pozitivní kroky, které Václav Havel za svůj život vykonal, nedokážou vyvážit počet civilních obětí během válek, které Václav Havel podpořil,“ řekl novinářům muž se škraboškou na tváři. Právě on se pak v divadle přetahoval s Morávkem o cedule s nápisy. Jednu vybojoval zpět, druhou režisér roztrhal.
Na sociálních sítích se šíří výzva aktivistů, kteří vyzývají k ohrnutí kalhot na Havlovu počest. „Kalhotový den“ má připomenout, že Havel měl při své inauguraci v prosinci 1989 nápadně krátké kalhoty.
Vzpomínat se bude i v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí, kde bude rekviem za Václava Havla. Lidé začali více nosit svíčky na Havlův hrob na pražském Vinohradském hřbitově, objevují se také u sochy sv. Václava na Václavském náměstí či u bývalého kostela sv. Anny, který nyní pod názvem Pražská křižovatka slouží jako duchovní místo k setkávání.