Ropáka roku získal Zeman, za kanál Dunaj-Odra-Labe | e15.cz

Ropáka roku získal Zeman, za kanál Dunaj-Odra-Labe

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Anticenu Ropák za největší protiekologický počin loňska dostal prezident Miloš Zeman za podporu výstavby 380 km dlouhého plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Zelenou perlu za protiekologický výrok obdržel současný ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Zeman si vysloužil kritiku ekologů především za prosazování výstavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Tento projekt by přišel na zhruba 400 miliard korun. Ostře jej kritizují ekologové s odvoláním na vyjádření odborníků na životní prostředí, dopravu i ekonomiku. Zdůrazňují, že projekt by zničil „zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy“. Upozorňují na to, že to vyplývá i ze stanoviska Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR z února 2014.

„Prosazovat v současné době tak obrovskou stavbu je podle nás šílené, protože rozvrátí celý vodní a přírodní systém ČR a plusy by byly jenom pro stavební firmy,“ zdůraznil Miroslav Patrik z pořadatelského sdružení Děti Země.

Prezident ekologům oponuje tím, že projekt by na patnáct let přinesl 60 tisíc pracovních míst. Nezanedbatelná je podle něj i dopravní a protipovodňová funkce tohoto vodního kanálu. O kanálu Dunaj-Odra-Labe Zeman diskutoval dnes se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem na summitu Východního partnerství, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman už dostal Ropáka za podporu prolomení územních limitů schválených českou vládou v roce 1991 na Mostecku, za podporu kácení kůrovce napadených stromů v Národním parku Šumava a prosazování výstavby dvou jaderných bloků v Temelíně.

Současnému ministrovi financí Babišovi byla Zelená perla udělena za výrok z jeho textu z loňského 11. května s titulkem K dálnici se dneska vyjadřuje i jezevec, který zveřejnil na serveru parlamentnilisty.cz. Ve svém komentáři tehdy coby šéf Agrofertu uvedl: „My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd…“

Na svých výrocích trvá i Babiš

Babiš na udělení Zelené perly reagoval slovy, že je „poctěn“, protože takovou cenu ještě nedostal. Na výroku, který mu ocenění vynesl, ale trvá. „Díky Dětem Země stále nemáme dálnici na Drážďany a na východní Německo. Podali 25 žalob na výstavbu této dálnice, kde se mi mimochodem zabil i jeden řidič Kosteleckých uzenin. Kvůli nim tu dálnici stále nemáme a už jsme po ní mohli dávno jezdit,“ řekl Babiš. Firma Kostelecké uzeniny je součástí skupiny Agrofert, kterou Babiš vlastní.

„Jeho pojetí demokracie je opravdu nepatřičné, protože demokracie je především diskuse lidí ve společnosti o tom, jaký má být vývoj ve společnosti, nikoli, že ti, co jsou nahoře, rozhodují a ti, co jsou dole, poslouchají,“ uvedl Patrik.

Ropáka udělili letos ekologové po dvaadvacáté, přičemž na tuto anticenu bylo navrženo 19 osobností, což je o pět méně než loni. Na Zelenou perlu bylo navrženo 44 autorů nejrůznějších výroků, což je o 11 méně než v minulém roce.

Loni dostal anticenu Ropák tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), a to zejména za návrh zákona o Národním parku Šumava, za nečinnost ve vymezování chráněných území NATURA 2000 nebo podporu dostavby Temelína. Zelenou perlu udělili ekologové tajemníkovi někdejšího prezidenta Václava Klause Ladislavu Jaklovi za výrok kritizující cyklisty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video