Pohřeb Karla Gotta: Prahu čeká rušný pátek | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Rozloučení s Karlem Gottem: na Žofíně se očekává až 300 tisíc lidí

ČTK

Za mimořádného zájmu veřejnosti začalo dnes v osm hodin ráno v pražském paláci Žofín poslední rozloučení s Karlem Gottem, který zemřel minulý týden po těžké nemoci. Očekávaná účast je až 300 tisíc lidí. 

Někteří fanoušci nejslavnějšího českého zpěváka stáli na Slovanském ostrově už od čtvrtečního odpoledne a přes noc, časně ráno se vytvořila fronta od Slovanského ostrova přes most Legií až na druhý břeh Vltavy. Lidé za zvuku Gottových písní postupně přicházeli palácem k rakvi s ostatky, k níž pokládali květiny. Mnozí neskrývali dojetí nad odchodem člověka, který je svou hudbou provázel celý život. Akce se podle policistů a záchranářů zatím obešla bez problémů. I doprava v centru je klidná, na některých místech dokonce plynulejší, než bývá v jiné dny obvyklé.

Karel Gott: Profesionál a perfekcionista, který bavil celé generace

Rozloučení oficiálně skončí ve 22:00, počítá se ale s tím, že palác bude otevřen až do půlnoci. Za první tři a půl hodiny se přišlo s Gottem podle odhadů provozovatelů Žofína rozloučit zhruba 6400 lidí, fronta i kolem poledne končila za mostem Legií. V sobotu se ve svatovítské katedrále na Pražském hradě uskuteční smuteční mše pro pozvané hosty, v zemi bude tento den na základě rozhodnutí vlády státní smutek.

Další pietní místo otevřela Praha v Kinského zahradě, kam budou ze Žofína převezeny květinové dary. Pokud bude příznivé počasí, měly by tu být vystaveny dva dny. Lidé se dnes s Gottem loučí i na dalších pietních místech po celé zemi.

PŘÍMÝ PŘENOS: Loučení s Karlem Gottem >>>

Rakev s ostatky Karla Gotta byla umístěna v hlavním sále žofínského paláce. Zdobí ji květinové srdce od manželky Ivany s nápisem "Miluji tě navždy", nad rakví visí velká černobílá Gottova fotografie. V sále bylo už od rána mnoho věnců a květinových košů od rodiny, firem i veřejných institucí, další záplavy květiny nosí od rána Gottovi fanoušci z Česka i zahraničí. Rakev je obklopena bílými hořícími svícemi a květinovou výzdobou, po stranách pódia stojí členové Hradní stráže. Na pódiu je vedle české vlajky vystaveno Gottovo vyznamenání za zásluhy I. stupně, které zpěvák v roce 2009 obdržel od tehdejšího prezidenta Václava Klause. U stupínků vedoucích k rakvi pomáhá několik mužů umisťovat květiny a regulovat pohyb návštěvníků. Po vystání fronty před palácem velká část lidí čeká ještě ve frontách na zápis do kondolenční knihy.

Dopravní situace v okolí Žofína byla dopoledne klidná, hodně lidí uposlechlo výzvy policie a do centra nejeli autem. Lidé přicházeli na Žofín podle doporučení organizátorů především pěšky ze stanice metra Anděl. Policisté zatím neřešili žádný konflikt, i záchranná služba a magistrát hodnotí dosavadní průběh jako poklidný.

Německý diář Petra Fischera: Německá stopa Karla Gotta

Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Byl hvězdou české populární hudby od 60. let až do současnosti, na výsluní se dostal za komunistického režimu a popularitu si udržel i po revoluci. Vydal skoro tři stovky alb, na svém kontě má desítky milionů prodaných desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Zlatým a Českým slavíkem byl zvolen dvaačtyřicetkrát, poprvé už za rok 1963 a naposledy v roce 2017. Prezident Miloš Zeman hodlá příští rok udělit Gottovi in memoriam Řád bílého lva první třídy, tedy nejvyšší český řád.

Úmrtí populárního českého zpěváka vyvolalo mimořádný ohlas veřejnosti a médií doma i v okolních zemích. Na dnešní veřejné rozloučení na Žofíně se akreditovalo na 350 novinářů. Většina je z Česka, další ze Slovenska, Polska či Německa.

Veřejnost se s Gottem rozloučí na Žofíně, v katedrále bude mše

Páteční rozloučení s Karlem Gottem se překrývá s festivalem Signal, který potrvá do nedělní půlnoci. Zahájení se uskutečnilo u největší z 18 uměleckých instalací na Smetanově nábřeží, vedle toho jsou na programu dalších dnů také tři videomappingy a další doprovodné akce.

ONLINE: Pohřeb Karla Gotta >>>

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!