Rozvrácená koalice dokázala protlačit rozpočet pro Prahu
Pro změnu hlasovalo 35 zastupitelů z řad TOP 09, ODS, Trojkoalice, pirátů a nezávislých, kteří nyní vyjednávají o nové koalici. Proti byly ČSSD a KSČM, zastupitelé z řad ANO nehlasovali. Změnu naopak podpořila i nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová.
Zastupitel TOP 09 Jiří Hrabák ve svém materiálu předložil návrh na přesun 680 milionů korun z běžných výdajů do kapitálové rezervy. „Návrh rozpočtu běžných výdajů na rok 2016 je oproti schválenému rozpočtu roku 2015 vyšší o 1,138 miliardy. Na základě této skutečnosti je navrhováno plošné snížení tempa jejich navyšování,“ řekl Hrabák.
Nově by tak běžné výdaje mohly vzrůst pouze o 463 milionů korun. Z celkové sumy zastupitelé sebrali nejvyšší částku dopravnímu podniku, a to 250 milionů korun.
Růst výdajů
Podle původně schváleného dokumentu měly stoupnou běžné výdaje oproti letošku ze 40,9 miliardy na plánovaných 41,3 miliardy korun. Zvýšení způsobilo například zprovoznění úseku metra A do Motola a o půl miliardy bude vyšší částka, kterou dá Praha městským částem, celkem vydá 4,08 miliardy. Příjmy pak mají být asi 43,6 miliardy, tedy o 1,5 miliardy vyšší než letos.
Návrh opozice na přesun části běžných výdajů v debatě kritizovali mimo jiné někteří zastupitelé z řad ČSSD. „Snížení částky pro záchranku o 20 milionů znamená propouštění. Jen by mě zajímalo, který z myšlenkových gigantů toto vymyslel,“ řekl lídr ČSSD Miloslav Ludvík. Bývalá radní Irena Ropková (ČSSD) zase kritizovala snížení čátky na granty pro oblast rodinné politiky. „To znamená, že tam bude nula,“ řekla.
Nejvíce peněz z investic půjde do dopravy a rozvoje města a infrastruktury. Společně to bude téměř 8,8 miliardy korun, sama doprava pak 4,72 miliardy. Do dopravy jde nejvyšší částka i v oblasti běžných výdajů, zhruba 17,6 miliardy. Peníze město v oblasti infrastruktury a rozvoje plánuje investovat zejména do první fáze přestavby čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, a to 2,23 miliardy. Výstavbu nové vodní linky zahájila Praha letos na začátku listopadu a stavba vyjde na téměř šest miliard.
Způsob předložení
Zastupitelé se dnes rovněž přeli o způsob, jakým byl materiál se změnami původně schválené verze rozpočtu předložen. Podle některých zastupitelů to byl nestandardní krok. S tím ale nesouhlasila například zastupitelka Eva Vorlíčková (bezp.). „Je to normální demokratický způsob, jak se může opozice dobrat smysluplného rozpočtu,“ řekla.
Podle pirátů či zastupitelů TOP 09 ale nemohla opozice postupovat jinak. Původně totiž Praze hrozilo rozpočtové provizorium, neboť ANO a ČSSD nechaly materiál 1. prosince z jednání rady stáhnout. Schválen byl až o den později na mimořádném jednání rady, jehož svolání primátorka Adriana Krnáčová (ANO) podmínila podpisy pod dokument, v němž slíbilo 34 zastupitelů, že podpoří rozpočet v předloženém znění bez pozměňovacích návrhů. Právě proto, aby zástupci Trojkoalice mohli pro změny hlasovat, musel být předložen nový materiál.