Schillerová kvůli rozpočtu obejde Zemana i komunisty. Nad kompenzací mezd nakaženým je otazník

Ministryně financí Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová Zdroj: ČTK / Michal Krumphanzl

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na schůzi Poslanecké sněmovny 2. prosince 2020 v Praze.
Alena Schillerová, ministryně financí
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na schůzi Poslanecké sněmovny 15. září 2020 v Praze.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
8
Fotogalerie

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se chystá po projednání daňového balíčku Senátem, tedy po 10. prosinci, o prosazených úpravách jednat s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident avizoval, že zákon vetuje. 

Ministryně to uvedla v dnešním diskusním pořadu televize Prima Partie. Řekla také, že dál jedná o podpoře rozpočtu, pro který menšinový kabinet dosud nemá podporu. Podle informací ČTK pozvali Schillerovou komunisté na páteční zasedání výkonného výboru KSČM, kde budou formulovat svůj postoj k hlasování o rozpočtu na příští rok.

Schillerová projednávala balíček, jehož dopad ještě není zahrnut do návrhu rozpočtu, ve středu v senátním hospodářském výboru, který podpořil sazby daně z příjmů fyzických osob 15 a 23 procent po zrušení superhrubé mzdy. Slevu na poplatníka chce zvýšit jen o 3000 korun na 27.840 korun ročně.

Kraje a obce by kvůli zrušení superhrubé mzdy měly podle výboru dostat vyšší podíl na výnosech daní, získaly by tak zhruba 20 miliard korun ročně. Sazby daně nechal výbor beze změn tak, jak to ve Sněmovně prosadily zejména ANO a ODS. Slevu na poplatníky upravil výbor přes nesouhlas Schillerové. Ministryně nicméně ocenila, že senátoři přijali lepší variantu než tu, kterou schválila Sněmovna.

Senát se bude daňovými úpravami zabývat 10. prosince. O den dříve je mají projednat ještě výbory ústavně-právní a pro veřejnou správu. Prezident Zeman v úterý oznámil, že se rozhodl daňový balíček vetovat. Důvodem je pozměňovací návrh v balíčku, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Podle Zemana výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Současně prezident kritizuje, že daňové změny nejsou v zákoně ohraničeny dvěma lety, jak se prezident domluvil s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

V souvislosti s financováním opatření v době epidemie koronaviru se Schillerová s odstupem vyjádřila k návrhu, aby lidé v karanténě pobírali sto procent mzdy. Ministryně hodnotí návrh na plnou kompenzaci mezd pro lidi s onemocněním covid-19 rezervovaně. Podle ní by bylo nutné vytvořit systém dvou nemocenských, který by byl příliš komplikovaný a těžko kontrolovatelný. Vláda bude návrh projednávat v pondělí. Podle zástupců opozice jde o jednu z mála možností, jak podpořit testování.

Opatření by podle vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) mělo motivovat zaměstnance, aby se nevyhýbali testům kvůli obavám ze ztráty příjmů. V sobotním deníku Lidové noviny uvedl, že opatření může státní pokladnu vyjít na stovky milionů korun. Peníze by na účty lidí putovaly z programu Antivirus, který primárně slouží pro nahrazování mzdy lidem ze zavřených nebo omezených provozů.

Schillerová hodnotí návrh zatím rezervovaně. Podle ní by bylo nutné vytvořit systém dvou nemocenských. Jeden pro nemocné s covidem, druhý pro ostatní nemocné. "Ten systém pak bude hodně komplikovaný a poměrně těžko kontrolovatelný," upozornila. Podle ní by bylo nutné ověřovat, zda systém není zneužíván. Riziko vidí i pro vývoj na trhu práce, protože i přes krizi je stále nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.

Ministryně zároveň uvedla, že motivovat lidi pro testování je nutné, vláda se proto podle ní bude v pondělí zabývat i jinými způsoby motivace k testům. Schillerová podporuje například hrazení testů firmám.

Návrh na plnou kompenzaci mezd už dříve podpořila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která má úhrady v gesci. Podle ní by jen bylo nutné upravit zákoník práce. Motivaci zaměstnanců k testům kompenzací mezd podpořili i zástupci opozice. "Je to krok dobrým směrem, aby se lidé nebáli, že se dostanou kvůli příjmům do těžkých životních situací," uvedl v Partii předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Nutnost vytvořit pro lidi systém, který by je přesvědčil k testování zdůraznil i poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.