Šéf odboru územního rozvoje Kábrt na pražském magistrátu skončil

Magistrátní sídlo, Škodův palác

Magistrátní sídlo, Škodův palác Zdroj: SJu CC BY-SA 3.0 Wikimedia-Commons

ČTK
ČTK , try
Na pražském magistrátu skončil vedoucí odboru územního rozvoje, architekt Jan Kábrt. Jeho odchod z úřadu prosazovali zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), a to kvůli Kábrtově působení na radnici Prahy 11 za vlády exstarosty Dalibora Mlejnského (tehdy ODS). Informaci potvrdil náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice), více ji zatím nekomentoval. Kábrt byl do funkce jmenován hlasy koaličních ANO a ČSSD.

Kábrta jmenovali ředitelem pražští radní letos v červenci - na zasedání rady hlasovali proti právě zástupci Trojkoalice. Těm vadilo, že spolupracoval na sporných projektech v Praze 11 za vlády bývalého starosty Dalibora Mlejnského (tehdy ODS).

Kábrt sice o ničem sám fakticky nerozhodoval, avšak připravoval dokumentaci ke sporným projektům, uvedl tehdy Stropnický a mezi problematickými kauzami jmenoval například revitalizaci Litochlebského parku, kvůli které je obviněno 28 zastupitelů Prahy 11.

Vybrala ho komise

Architekta Kábrta doporučila ve výběrovém řízení komise. Právě radní pak byli těmi, kteří jmenování ředitele na návrh komise a ředitelky magistrátu schválili.

Rada města má 11 členů a kromě Trojkoalice je v ní pět členů ANO a tři z ČSSD. Mezi koaličními partnery až donedávna nepanovala shoda, zda Kábrta odvolat, či nikoliv. Například primátorka Adriana Krnáčová ještě v polovině srpna tvrdila, že k jeho odvolání není zákonný důvod.

Magistrátní odbor územního rozvoje má ve své gesci například změny územního plánu nebo přípravu územně plánovacích dokumentací.

Kritika i od Pirátů

S Kábrtovým chováním měli problémy i Piráti. Ředitel odboru územního rozvoje magistrátu Kábrt odmítl podle Pirátů zastupiteli za jejich stranu Mikulášovi Ferjenčíkovi poskytnout seznam podnětů na změnu územního plánu.

Člen výboru pro územní rozvoj Ferjenčík si o seznam podnětů zažádal proto, že změny územního plánu jsou jednou z oblastí s nejvyšším rizikem korupce. „Zajímalo mě, kdo a kdy si o změny územního plánu žádal a o jaké změny jde. Takovou snahu o utajení těchto základních informací jsem nečekal,“ uvedl Ferjenčík.

„Seznam podnětů na změnu územního plánu je důležitý, protože řada podnětů zůstává často i po několik let zaparkovaná v magistrátním úředním soukolí a potom se náhle vynořují a projednávají. Situace, kdy se žadatel běžně roky nemůže domoci ani projednání svého podnětu vzbuzuje podezření z korupce. Stejně tak je podezřelé, když se roky nechávají v zásobě velmi podezřelé podněty na změnu územního plánu místo toho, aby je úřad posoudil a politická reprezentace zamítla,“ dodal Ferjenčík.

Adriana Krnáčová: Mám vize krásných staveb, ale jsem spíš manažer provozu

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise