Šest z deseti firem nesouhlasí s evidencí tržeb, ukázal průzkum | E15.cz

Šest z deseti firem nesouhlasí s evidencí tržeb, ukázal průzkum

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/KEYSTONE/GAETAN BALLY

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na 61 procent tuzemských podniků nesouhlasí se zavedením povinné elektronické evidence tržeb. Velký nárůst administrativy očekává 31 procent firem, menší nárůst pak dalších 34 procent. Vyplývá to z průzkumu mezi více než 500 podniky, který uskutečnila ČSOB. Častěji se zavedením elektronické evidence souhlasí větší firmy, méně živnostníci (například řemeslníci), jejichž část ale bude z této povinnosti vyjmuta.

„Mezi firmami panuje ohledně zavedení elektronické evidence tržeb nervozita, obávají se zejména nárůstu administrativy a finančních nákladů. To je do velké míry dáno tím, že nejsou přesně známy parametry tohoto opatření. Pomohlo by, kdyby vláda co nejdříve jasně specifikovala detaily technického řešení, přesné náklady a také koho se elektronická evidence bude týkat a kdy,“ komentoval čísla výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) se elektronická evidence tržeb nebude týkat drobných řemeslníků a zřejmě ani občasných prodejců na trzích. Vztahovat se tak má na zhruba 300 tisíc živnostníků, mezi ně patří zejména majitelé restaurací, hotelů a maloobchodníci. Babiš zároveň připustil, že se zavedení systému může o pár měsíců zpozdit. Původní start byl plánován na leden 2016.

Tři procenta firem nemají přístup na internet
Možnost připojení k internetu by velkou překážku v zavedení evidence představovat nemělo. Přístup k internetu v rámci svého podnikání má 79 procent firem, dalších 18 procent jej má většinou. Pouze tři procenta nemají přístup k internetu během dne nikdy.

Největší podíl firem (27 procent) nechce do zavedení evidence investovat vůbec. Mezi odpověďmi se objevoval názor, že by změnu měl financovat stát. U těch, kteří byli ochotni něco zaplatit, se nejčastěji vyskytovaly částky mezi pěti až deseti tisíc (18 procent) a tisíc až pět tisíc korun (16 procent případů).

Ministerstvo financí původně počítalo s tím, že by se elektronická evidence tržeb týkala až 600 tisíc obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Od ledna by ji měly mít restaurace a hotely, od dubna by se do systému připojily maloobchodní a velkoobchodní společnosti a od července měli tržby hlásit i řemeslníci. MF si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně daně z přidané hodnoty (DPH).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video