„Šetřit ano, škrtat ne“, křičeli odboráři a Hegera vypískali

Setkání uvedlo v 12:05 odbíjení hodin a titulní píseň ze seriálu Sanitka „Můj čas. Předsedkyně zdravotních odborů Dagmar Žitníková na úvod poukázala na to, že některé reformní změny i přes odborářské protesty schválila vláda a novelu o zdravotním pojištění odhlasovali už koaliční poslanci. „Pacient by se měl stát klientem, tím bude ale jen ten, kdo si připlatí. Záměrem reformy je udělat ze současného standardu a z toho, co je běžné, nadstandard. My s tím nesouhlasíme, to je proti lidem,“ řekla Žitníková z pódia, ověšeného transparentem „Šetřit ano, škrtat ne“.

Šéf Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil opakovaně vyzýval ministra Hegera, aby konečně přestal lhát lidem. „Řekněte jim, co se chystá. Přece není normální, aby si lidé připláceli na zdraví takovou měrou. Je to nechutný byznys se zdravím. Lidé by takovým reformám měli říci ne,“ prohlásil s tím, že na reformě vydělají jen finanční skupiny.

Po těchto projevech pak následovaly slíbené scénky z prostředí ambulance zubní ordinace i operačního sálu. Organizátoři měli na pódiu personál ze standardních i nadstandardních zdravotnických zařízení

Do improvizované nadstandardní zubní ordinace došli na pódium figuranti, kteří měli na hlavách masky ministra financí Miroslava Kalouska, premiéra Petra Nečase a ministra zdravotnictví Leoš Hegera. Hned se jim dostalo od personálu vřelého přijetí, byli rychle ošetřeni, ale dostali za péči účet. Poté následovala scénka se stejným námětem, ale z prostředí standardní ordinace.

Po zubařské exkurzi se na pódiu vystřídal předseda rady seniorů Zdeněk Pernes, předseda lékařského odborového klubu Martin Engel či předseda národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása. Shodli se na tom, že zvýšení poplatku za hospitalizaci z 60 na sto korun může existenčně ohrozit nejen samotné pacienty, ale i jejich rodiny. Jejich projevy poté vystřídaly další scénky z lékařského prostředí.
Ke konci happeningu se na pódiu objevil i ministr zdravotnictví Leoš Heger. Přivítal ho pískot, troubení a křik. „Jsem velmi rád, že jsem mohl přijít. A sami organizátoři vidí, že vyvolávají vášně. Měli byste si nechat trochu energie na pochod,“ prohlásil k davu Heger. Ozvěnou mu byl řev a pískot. Heger také řekl, že byl povolán, aby udělal zdravotnictví lepší. Podle svých slov to dělá s plným nasazením. Bez ohledu na to, jaká gesta na něho účastníci mítinku dělají.

„Dbáme na to, aby cokoli co bude ve zdravotnictví placené, bylo i sociálně únosné,“ stačil ještě dodat Heger, ale pak byl přerušen protestujícími, kteří požadovali jeho demisi.
Poslední slova si poté ministr vyměnil s předsedou Zavadilem, když se vzájemně obviňovali z toho, že takto se sociální dialog nevede. Heger ještě poté prohlásil, že tito demonstranti nejsou standardním vzorkem naší populace a obvinil odboráře, že k pískotu a křiku demonstranty vybízeli.

Heger: Poplatky mají strop, odbory nemluví pravdu
Ministr zdravotnictví se ohradil proti tvrzení odborů o tom, že zvýšené poplatky nemají strop a mohou tak ohrozit ekonomickou situaci obyvatel. Podle jeho názoru jsou poplatky pro sociálně slabé „zastropované“. „Máme připravené různé varianty, ale většina poplatků má pro sociálně slabé strop 2500 korun ročně. Vše nad tuto částku se bude poté pacientům vracet, řekl pro E15.cz
Heger se také dotkl poplatků za následnou dlouhodobou péči. „Tento problém budeme řešit samostatným zákonem, jehož systém financování řešíme a připravujeme s ministerstvem práce a sociálních věcí. Spoluúčast pacienta bude pak asi úplně jiná, než je teď. Poplatky se budou hradit nejvýše do několika měsíců,“ uzavřel.
Po happeningu se odbory vydaly na pochod směrem k Poslanecké sněmovně. Ta má dnes na programu i první čtení druhé části zdravotnických reforem, do níž patří i zákon o zdravotních službách, zákon o specifických zdravotních službách a zákon o záchranné službě.